Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji #ZatrzymaćHejt
28.10.2024
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, na zaproszenie Wicemarszałkini Sejmu Moniki Wielichowskiej, wziął udział w konferencji #ZatrzymaćHejt, zorganizowanej przez inicjatywę „Akcja uczniowska”.
W konferencji (28.10.2024 r.) uczestniczyli uczniowie oraz przedstawiciele organizacji społecznych, parlamentu i rządu, w tym m.in. Wicepremier, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka i Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
– Hejt to zjawisko społeczne, które ściśle wiąże się z dostępem do nowych technologii gwarantujących szybką dystrybucję treści i anonimowość. Dlatego dla skutecznej walki z hejtem i mową nienawiści ważne są prawne regulacje takie jak Ustawa o Usługach Cyfrowych (DSA) Unii Europejskiej, która ma na celu m.in. powstrzymanie cyberprzemocy – mówił Adam Bodnar, podkreślając znaczenie działań prawnych.
Szef resortu sprawiedliwości zwrócił uwagę na konieczność skutecznych i zdeterminowanych działań ze strony organów państwowych. W Prokuraturze Krajowej działa specjalny zespół, który przygotowuje wytyczne dla prokuratorów w zakresie postępowania w sprawach związanych z mową nienawiści i hejtem, co ma usprawnić reagowanie na tego typu przestępstwa.
Podczas konferencji dyskutowano, w jaki sposób hejt, mowa nienawiści oraz mobbing wpływają na młodych ludzi, oraz w jakich środowiskach występują najczęściej. Omówiono również miejsca i formy wsparcia dostępne dla osób dotkniętych tymi zjawiskami. Finałem konferencji było wspólne podpisanie „Sojuszu Przeciwko Mowie Nienawiści”.
Hejt jest wyrazem agresji, często w formie mowy nienawiści, skierowanym przeciwko osobom lub grupom w sposób przekraczający granice konstruktywnej krytyki. Zazwyczaj przybiera on formę obraźliwych komentarzy w internecie, których celem jest wywołanie negatywnych emocji lub upokorzenie. Hejt może prowadzić do poważnych konsekwencji emocjonalnych, szczególnie wśród młodych ludzi, obniżając ich samoocenę, powodując izolację społeczną i mogąc prowadzić do depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.