W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja

03.05.2024

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar uczestniczył dziś w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się na Placu Zamkowym w Warszawie.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja

Prowadzone według ceremoniału wojskowego uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00. Zaproszeni goście odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz wysłuchali preambuły Konstytucji 3 maja. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość zwieńczył przemarsz kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Po zakończeniu ceremonii na Placu Zamkowym Minister Sprawiedliwości, na zaproszenie Pary Prezydenckiej, wziął udział w uroczystym spotkaniu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczyli w nim także inni przedstawiciele Rady Ministrów, a także korpusu dyplomatycznego, organizacji społecznych, samorządów oraz wojska.

Uroczystości obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się ponadto w wielu miejscach w całej Polsce. Ten dzień jest świętem niepodległości, demokracji i praworządności.

Święto Narodowe 3 Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Była to ustawa rządowa, która uregulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja zdefiniowała również nowoczesne pojęcie państwowości, wprowadziła reformy dotyczące swobód obywatelskich i stała się ważnym prekursorem idei praw człowieka w Europie. Ten przełomowy dokument stanowi jedno z kluczowych osiągnięć w zakresie polskiej i europejskiej myśli prawno-politycznej.

Konstytucja 3 maja wprowadziła także zasadę trójpodziału władzy. Zakłada ona równowagę pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zasada trójpodziału władzy jest fundamentem ustroju demokratycznego i współczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}