Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odebrał w imieniu Premiera Donalda Tuska Nagrodę M100 Media Award 2024
13.09.2024
– Dziś przypada szczególny moment w historii Polski. To właśnie tego dnia, 35 lat temu, premier Tadeusz Mazowiecki wygłosił przed parlamentem przemówienie inauguracyjne po pierwszych wolnych wyborach w kraju odciętym od świata żelazną kurtyną. – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, odbierając w imieniu Donalda Tuska nagrodę europejskich mediów M100 Media Award w Nowej Oranżerii w parku Sanssouci w Poczdamie, stolicy landu Brandenburgia w Niemczech.
- Polska wywołała rewolucję w całej Europie Środkowo-Wschodniej, a potem ludność NRD rozpoczęła exodus na Zachód. Kilka tygodni później upadł mur berliński i 12 września 1990 r. Niemcy zostały zjednoczone. Piętnaście lat później Polska i inne narody Europy Środkowo-Wschodniej przystąpiły do Unii Europejskiej, zapowiadając nową erę, w której zniknęły granice, które nas kiedyś dzieliły - podkreślił szef resortu sprawiedliwości w swoim wystąpieniu.
Laudację na cześć szefa polskiego rządu wygłosił były Prezydent Niemiec Joachim Gauck, który podkreślił, że Europie potrzebne jest doświadczenie i odwaga Donalda Tuska.
- Politycy, którzy sprawują władzę, rzadko wyróżniają się odwagą. Ryzyko jest często zbyt wysokie, odwagi nie starcza. W osobie premiera Tuska dziennikarze nagrodzili kogoś, kto okazał – będąc częścią narodu – taką odwagę, jakiej bym sobie życzył w czasach, gdy odwagi znów brakuje – powiedział były prezydent Niemiec Joachim Gauck.
Gauck przypomniał, że pod rządami PiS w latach 2015 – 2023, w Polsce ograniczana była wolność prasy oraz prawa kobiet i mniejszości, co doprowadziło do głębokiego podziału kraju. Nadzieje na zmianę władzy były niewielkie, ponieważ „nacjonalistyczno-autorytarny rząd uwodził społeczeństwo za pomocą finansowych świadczeń i dobrodziejstw”.
W swoim wystąpieniu Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar odniósł się natomiast do ostatniej decyzji władz niemieckich o wprowadzeniu kontroli granicznych. - Otwarte granice stały się symbolem integracji europejskiej. Nie można tego tak po prostu zmienić na podstawie jednostronnych decyzji jednego państwa członkowskiego – powiedział szef resortu sprawiedliwości.
Przyznanie nagrody M100 Media Award wieńczy coroczną międzynarodową konferencję medialną M100 Sanssouci Colloquium. Nagroda przyznawana jest osobom, które bronią demokracji, wolności prasy i wolności słowa.
Poprzednimi laureatami byli: duński rysownik Kurt Westergaard, zespół redakcyjny Charlie Hebdo, włoski pisarz Roberto Saviano, premier Szkocji Nicola Sturgeon, rosyjski lider opozycji Aleksiej Nawalny, Ludzie Ukrainy i Ruch Kobiety, Życie, Wolność Iranu.
Oprócz Premiera Donalda Tuska w tym roku nagrodę M100 Media Award otrzymała Prezydent Republiki Kosowa Vjosa Osmani-Sadriu. Laudację na jej cześć wygłosił były minister obrony Niemiec Rudolf Scharping.