W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał Rzecznika Dyscyplinarnego ad hoc Andrzeja Krasnodębskiego do sprawy Macieja Nawackiego

24.12.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar 23 grudnia br. powołał sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Andrzeja Krasnodębskiego na Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości powołał Rzecznika Dyscyplinarnego Andrzeja Krasnodębskiego

Rzecznik Dyscyplinarny sędzia Andrzej Krasnodębski zajmie się podejrzeniem popełnienia przez sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego deliktu dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 5 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.). Ma on polegać na prowadzeniu zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie mimo sprzeciwu złożonego 4 października br. przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Zgodnie z ww. przepisem przewinieniem służbowym jest każde zachowanie sędziego, naruszające obowiązki (nakazy i zakazy) – określone przepisami prawa dotyczącymi statusu sędziego – a także obowiązki pracownicze wynikające z art. 100 Kodeksu pracy. Do tej kategorii należy m.in naruszenie zakazów podejmowania dodatkowego zatrudnienia, innego sposobu zarobkowania albo niezawiadomienie prezesa sądu o zamiarze podjęcia takiego zajęcia.

Sędziowie mają zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia, innego zajęcia lub sposobu zarobkowania. Chyba że prezes sądu, w którym zatrudniony jest dany sędzia, wyrazi zgodę, nie zgłosi sprzeciwu lub poinformuje, że sprzeciw nie zostanie zgłoszony. Jednak Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie powiadomił sędziego Macieja Nawackiego i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski o wyrażeniu sprzeciwu. Pomimo tego sprzeciwu, sędzia Maciej Nawacki miał dalej prowadzić zajęcia dydaktyczne.

Dodatkowo postanowieniem z 18 listopada br. Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Macieja Nawackiego. Dotyczy ono odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości w sprawach przydzielonych sędziemu w systemie teleinformatycznym Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz we wszystkich sprawach przydzielonych do jego referatu we wrześniu br. w Systemie KRZ. Rzecznik zajmuje się również niestawieniem się przez sędziego do pracy, by orzekać i zajmować się rozpoznawaniem spraw przydzielonych do jego referatu.

Minister Sprawiedliwości może powołać Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia określonej sprawy dotyczącej sędziego na podstawie art. 112b § 1 u.s.p. Kwestię reguluje również Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z 15 lutego 2024 r. w sprawie sposobu współdziałania Ministra Sprawiedliwości z rzecznikami dyscyplinarnymi Ministra Sprawiedliwości. Akt prawny wskazuje, że powołując rzecznika dyscyplinarnego ad hoc Minister Sprawiedliwości bierze pod uwagę doświadczenie zawodowe, przebieg służby sędziowskiej lub prokuratorskiej oraz to, czy dana osoba daje rękojmię należytego sprawowania funkcji rzecznika.

Wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego ad hoc sędzia Andrzej Krasnodębski specjalizuje się w sprawach karnych. Od 1995 do 2001 r. orzekał w Sądzie Rejonowym w Otwocku, pełniąc jednocześnie funkcję Prezesa Sądu. Od 2003 r. jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Warszawie. W latach 2006-2012 przewodniczył XVIII Wydziałowi Karnemu, w którym nadal orzeka. W środowisku sędziowskim cieszy się zasłużonym i powszechnym autorytetem.

Ponad trzydziestoletnie doświadczenie orzecznicze sędziego Andrzeja Krasnodębskiego gwarantuje bezstronne, niezależne i profesjonalne poprowadzenie tej sprawy dyscyplinarnej.

{"register":{"columns":[]}}