Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w spotkaniu w sprawie wdrożenia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich.
16.02.2024
– Idziemy bardzo mocno do przodu – powiedział minister, inaugurując spotkanie (16.02.2024), w którym wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele kilkunastu instytucji zaangażowanych w ochronę praw nieletnich w różnych aspektach.
Do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości przybyli przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Policji oraz Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowej (NASK).
Obecna była również Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak. Ministerstwo Sprawiedliwości, obok Adama Bodnara, reprezentowali wiceministrowie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Krzysztof Śmiszek.
– Bardzo się cieszę, że jesteśmy wszyscy zgromadzeni przy jednym stole. Mam poczucie, że razem możemy bardzo dużo zrobić – zwrócił się do zebranych Minister Sprawiedliwości. – Chodzi zarówno o działania na poziomie podnoszenia świadomości, jaki i działania na poziomie legislacyjnym, a więc o akty wykonawcze oraz nowe ustawy – dodał Adam Bodnar.
Spotkanie poprowadziła wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
– Przede wszystkim chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, co już mamy – powiedziała wiceministra sprawiedliwości.
– A mamy Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz nowelizację, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Mamy więc ramy działania na najbliższe lata. To, czego potrzebujemy, jeżeli chodzi o ochronę dzieci, to zmiana systemowa
– podsumowała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Uchwała w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023–2026 (M.P. z 2023 r. poz. 1235) została podjęta przez Radę Ministrów
17 października 2023 roku. Jest to jeden z krajowych planów przewidzianych w ustawie o ochronie małoletnich. Przygotowując go przyjęto założenie, że zjawisko wykorzystywania seksualnego małoletnich może wystąpić w każdym środowisku, a wykształcenie czy też poziom zamożności osoby pokrzywdzonej i sprawcy są tutaj bez znaczenia.
Jak bowiem wynika z praktyki, na wykorzystanie seksualne może być narażone każde dziecko, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w cyberprzestrzeni.
Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich na lata 2023–2026 przewiduje szerokie spektrum działań i – wzorem opracowanego przez WeProtect Global Alliance Model National Response – został podzielony na sześć obszarów:
- Polityka i zarządzanie - m.in. badania związane ze zjawiskiem przestępczości seksualnej na szkodę małoletnich, gromadzenie danych statystycznych, prace legislacyjne mające na celu ochronę małoletnich;
- Organy ścigania i wymiar sprawiedliwości - szkolenia dla policjantów, sędziów, prokuratorów, przygotowanie do wdrożenia krajowej bazy materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci;
- Wsparcie i ochrona osoby pokrzywdzonej oraz członków ich rodzin
- m.in. działania na rzecz wzmacniania współpracy między przedstawicielami poszczególnych służb, upowszechnianie informacji o Infolinii dla dzieci, opracowanie wytycznych dla ośrodków pomocy; - Profilaktyka ogólnospołeczna - programy edukacyjne, programy pracy ze sprawcami i osobami, co do których istnieje ryzyko popełnienia przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę osoby małoletniej;
- Działania związane z przeciwdziałaniem przestępczości seksualnej na szkodę małoletnich prowadzone w sektorze gospodarki i usług (wzmocnienie świadomości o konieczności zawiadamiania o czynach zabronionych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletnich);
- Etyczny przekaz medialny (spotkania z dziennikarzami, webinaria poświęcone przekazywaniu rekomendacji co do sposobu przekazu informacji o zdarzeniach, w których pokrzywdzonymi są osoby małoletnie - z poszanowaniem ich prawa do prywatności i godności).
Obok instytucji zaangażowanych w przygotowanie i wdrożenie Planu, jego realizacją są także zainteresowane organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości