W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w sympozjum Środkowo-Europejskiego Instytutu Inicjatyw Prawnych

22.06.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar uczestniczył (21.06.2024 r.) zdalnie w sympozjum poświęconym roli jednostki w promowaniu praworządności zorganizowanym przez Środkowo-Europejski Instytut Inicjatyw Prawnych (Instytut CEELI) w Pradze.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w sympozjum Środkowo-Europejskiego Instytutu Inicjatyw Prawnych

Stawianie obywatela w centrum reform i refleksji nad rozwojem prawa pozwala wyjść poza spory dogmatyczne czy polityczne i spojrzeć na rządy prawa, jako na wartość służącą jednostce. Praworządność jest wartością chroniącą prawa człowieka, a jej utrata oznacza negatywne konsekwencje zarówno dla obywatela, jak  i  dla państwa.

Działania realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają wspólny mianownik: możliwie najpełniejszą ochronę praw człowieka. Od początku roku, na mocy decyzji Ministra Sprawiedliwości, wszystkie postępowania wymagające zgody obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie nominacji sędziowskich zostały zawieszone. Jest to tylko jeden z przykładów kilku środków nielegislacyjnych, za pomocą których rząd uznaje i wdraża wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie są już wszczynane żadne postępowania dyscyplinarne wobec sędziów odwołujących się do prawa UE i sądów UE w celu uzyskania ich opinii w sprawach dotyczących praworządności w Polsce.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa, członkowie Rady będą wybierani, zgodnie z Konstytucją, przez sędziów, a nie przez polityków. Odpolitycznienie to stanowi fundamentalny krok naprzód, naprawiający kwestie systemowe w zakresie nominacji i awansów sędziowskich, które narastały przez lata, tworząc strukturalną niepewność prawną w całym systemie sądownictwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości we wszystkich staraniach dąży do pogodzenia tego, co pozornie może wydawać się nie do pogodzenia: szybkich, skutecznych działań legislacyjnych z jednej strony i silnego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego w zapewnienie najwyższych standardów procesu demokratycznego – z drugiej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}