Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar z wizytą w Wilnie
05.09.2024
– Polska jako pierwsze państwo w regionie wszczęła własne śledztwo w sprawie agresji na Ukrainę i zbrodni wojennych popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej – podkreślił Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas wystąpienia (05.09.2024 r.) na Konferencji Ministrów Sprawiedliwości Rady Europy pt. „W stronę odpowiedzialności za międzynarodowe zbrodnie w Ukrainie” w Wilnie. Był to centralny punkt wizyty szefa resortu sprawiedliwości w stolicy Litwy.
Wizytę w Wilnie minister rozpoczął od złożenia kwiatów przy mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego oraz w kaplicy Powstańców Styczniowych na cmentarzu na Rossie.
Minister Adam Bodnar podkreślił, że polskie władze na każdym forum międzynarodowym przypominają o niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach oraz o jej prawie do samoobrony. – Brutalna agresja i przemoc nie mogą zwyciężyć. Musimy dążyć do utrzymania porządku międzynarodowego opartego na prawie a nie na sile – wskazał minister.
– Od początku wojny wspieramy uchodźców i jesteśmy zaangażowani w śledztwa dotyczące agresji na Ukrainę – dodał szef resortu sprawiedliwości.
Od wszczęcia przez Polskę własnego śledztwa w sprawie agresji na Ukrainę i zbrodni wojennych popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej postępowanie przygotowawcze prowadzone jest na najwyższym szczeblu krajowej prokuratury. W dalszym ciągu poszukiwani są świadkowie i pokrzywdzeni w celu procesowego udokumentowania ich relacji. Uruchomiono specjalne strony internetowe i linie telefoniczne. Celem czynności dowodowych jest udokumentowanie zbrodni popełnionych na szkodę niepodległej Ukrainy oraz jej obywateli. Zabezpieczane są dowody pozwalające na rozpoznanie i odtworzenie procesów decyzyjnych oraz zmierzające do identyfikacji osób odpowiedzialnych za poszczególne decyzje i zbrodnie.
Polskie śledztwo ma charakter subsydiarny, a postępowanie w sprawie zbrodni rosyjskich na Ukrainie, objętych jego jurysdykcją, prowadzi także Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK). Polska była jednym z pierwszych państw, które zażądały od prokuratora MTK rozpoczęcia śledztwa w tej sprawie i od chwili otwarcia własnego postępowania przygotowawczego bardzo mocno wspiera działalność Trybunału w zakresie związanym ze śledztwem ukraińskim, w tym przez delegowanie polskich prokuratorów do MTK.
Polska aktywnie uczestniczy również w pracach Rejestru Szkód Wyrządzonych Agresją Rosyjską przeciwko Ukrainie, utworzonego pod auspicjami Rady Europy. Rejestr ma służyć jako zapis dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących szkód, strat lub obrażeń spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę.
Podczas konferencji minister Adam Bodnar spotkał się z Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy, Michaelem O’Flahertym, a także z Ministrem Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Holandii Davidem Van Weelem oraz Minister Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Shabaną Mahmood.