Minister Sprawiedliwości na sesji plenarnej Komisji Weneckiej
15.03.2024
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział (15.03.2024) w posiedzeniu Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego.
– Dzisiejsze spotkanie to okazja do naprawienia naszych relacji i podkreślenie, że Polska szanuje Radę Europy i Komisję Wenecką, jako jeden z najważniejszych organów konstytucjonalizmu – powiedział Adam Bodnar.
Polski minister sprawiedliwości uczestniczył w obradach Komisji po raz pierwszy od kilku lat. Za czasów poprzedniego rządu relacje między polskimi władzami a Komisją były napięte, po tym jak krytykowała ona zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i wdrażane wówczas reformy wymiaru sprawiedliwości.
Wizyta i udział w sesji miały wymiar nie tylko kurtuazyjny. Minister Bodnar zreferował przed Komisją Wenecką prace legislacyjne i poza legislacyjne, dzięki którym w Polsce przywracana jest praworządność, a sądy odzyskują niezależność. Jak podkreślił, chciałby, aby Komisja zaangażowała się w ten proces.
- Ministerstwo Sprawiedliwości będzie w stałym dialogu z Komisją Wenecką podejmując kolejne kroki na drodze do powrotu Polski do praworządności. Jej stanowisko będzie niezwykle pomocne przy tworzeniu jak najlepszych dla obywateli rozwiązań prawnych – powiedział szef resortu.
Komisja Wenecka (inaczej Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) powołana została w 1990 roku. Było to związane z przemianami ustrojowymi w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po upadku komunizmu. Polska jest państwem członkowskim Komisji od 30 kwietnia 1992 roku. W jej skład wchodzą eksperci w dziedzinie prawa, zwłaszcza konstytucyjnego i międzynarodowego.
Obecnie Przewodniczącą Komisji jest Claire Bazy-Malaurie z Francji. Od 2016 roku honorową przewodniczącą jest była polska premier Hanna Suchocka, która wcześniej przewodniczyła pracom KW.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości