W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości spotkał się z Kanclerzem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

03.06.2024

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar spotkał się dziś (3 czerwca br.) z Kanclerzem Międzynarodowego Trybunału Karnego - Osvaldo Zavalą Gilerem.

Minister Sprawiedliwości spotkał się z Kanclerzem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Tematem rozmów było m.in. bezpieczeństwo władz, pracowników oraz Kanclerza MTK w kontekście gróźb, oraz wrogich działań ze strony Izraela. Te wywołane zostały decyzją Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, Karima Khana, który w maju złożył do Izby Przygotowawczej MTK wnioski o wydanie nakazów aresztowania premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Izraela Yoava Gallanta oraz trzech liderów Hamasu: Yahya Sinwar, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri oraz Ismail Haniyeh. Zarzuca im zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, które mają być popełniane na terytorium Strefy Gazy.

Jak zadeklarował minister Adam Bodnar, bezpieczeństwo instytucji międzynarodowych, w tym organów wymiaru sprawiedliwości, zwłaszcza MTK, pozostaje w centrum zainteresowania polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Ponadto w związku m.in. z atakami na sędziów i urzędników Trybunału wprowadzony został mechanizm konsultacji wewnętrznych w celu ochrony obywateli polskich zajmujących stanowiska w organizacjach i sądach międzynarodowych.

Istotnym elementem rozmowy była także wymiana opinii na temat możliwego nałożenia przez administrację USA sankcji na Trybunał i jego pracowników w konsekwencji wyżej wspomnianej decyzji Prokuratora Trybunału oraz ich implikacji dla dalszego funkcjonowania MTK.

Dyskutowano także o współpracy w ramach śledztwa dotyczącego wojny napastniczej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców przestępstw i zbrodni popełnianych na Ukrainie oraz ich dokumentowanie. Polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej oraz niezależności politycznej Ukrainy.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, takich jak ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne. Od początku wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę z MTK współpracują polskie organy ścigania, które udostępniły śledczym zebrany materiał dowodowy, co pozwoliło na ustalenie bezpośrednich sprawców niektórych zbrodni.



 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}