Minister Sprawiedliwości spotkał się z Żołnierzami Wyklętymi
27.02.2018
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro spotkał się dziś (27 lutego) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z uczestnikami antykomunistycznego zrywu niepodległościowego lat powojennych, zrzeszonymi w związku „Jaworzniacy”. Przekazał weteranom lokal w siedzibie muzeum, gdzie będą mogli się spotykać i prowadzić działalność swej organizacji.
- Jesteśmy Państwa dłużnikami. To Wy, kiedy trzeba było płacić za to najwyższą cenę, trwaliście w wierności hasłu „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Nieśliście to przesłanie, za cenę krwi i cierpienia, również po przejściu z jednej niewoli w drugą. Władze komunistyczne miały dla Was cele śmierci, tortury i więzienia. Dziś naszym obowiązkiem jest uhonorować Waszą służbę Polsce, Wasze bohaterstwo, a także czynić wszystko, co możliwe, aby ta historia została zapamiętana – powiedział minister.
Pomnik pamięci
Dyrektor Muzeum, Jacek Pawłowicz, przypomniał, że przed dwoma laty Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - To była historyczna decyzja. Okazało się, że niemożliwe jest możliwe – mówił.
W imieniu Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy” za przekazanie lokalu dziękował Jerzy Pruszyński, prezes organizacji. - Gdyby nie ta pomoc, po 28 latach działalności musielibyśmy wygasić Związek z uwagi na brak środków na siedzibę – wyjaśniał.
W spotkaniu wziął również udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś. - To dla nas bardzo ważna rzecz, że w tym miejscu, które ma być pomnikiem pamięci Żołnierzy Wyklętych, będzie Państwa siedziba – podkreślił.
Weterani zostali zaproszeni do udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Patriotyczna uroczystość
W najbliższy czwartek (1 marca) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Dyrekcja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają mieszkańców Warszawy oraz przybyłych do stolicy gości do wspólnego udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37). Gośćmi honorowymi wydarzenia będą ostatni żyjący Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia. W uroczystości wezmą udział Prezydent Rzeczypospolitej i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Wstęp na miejsce obchodów (na dziedzińcu powstającego w dawnym areszcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) będzie możliwy w czwartek od godz. 14.30. Uroczystość, która rozpocznie się o godz. 16.00, będzie można też oglądać na ulicznym telebimie od strony ul. Rakowieckiej, nieopodal pamiątkowej tablicy na murze dawnego więzienia.
Z uwagi na niską temperaturę, na miejscu uroczystości zapewnione będą punkty grzewcze i gorąca herbata.
Wystawa "Dowody zbrodni"
W Pawilonie X dawnego więzienia na Rakowieckiej otwarta zostanie wystawa „Dowody zbrodni”. Przejmująca ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, stwarza unikalną możliwość obejrzenia przedmiotów wydobytych z jam grobowych na warszawskiej Łączce.
Na wystawie będzie można zobaczyć niemal 200 przedmiotów pochodzących z kwatery „Ł” oraz ryngraf wydobyty z dołów śmierci na Cmentarzu Bródnowskim. Jak podkreślają autorzy wystawy z Biura Edukacji Narodowej oraz Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, przedmioty te są jednocześnie artefaktami archeologicznymi, relikwiami i dowodami zbrodni. Dramatycznym dopełnieniem są fragmenty listów i podań rodzin proszących o życie dla najbliższych czy choćby informacje o ich losie.
Przejmujące miejsce pamięci
Tego samego dnia o godz. 10.40 Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości złożą wieńce pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Ministerstwa Sprawiedliwości (od ul. Koszykowej). Tablica poświęcona jest osobom więzionym, torturowanym i zamęczonym przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które miało tu w okresie stalinizmu swoją siedzibę, a w piwnicach znajdował się areszt. W odrestaurowanych pomieszczeniach powstało przejmujące miejsce pamięci o przetrzymywanych tu w latach 1945-1954 działaczach niepodległościowych. Uroczyste otwarcie nastąpi również w najbliższy czwartek, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, weteranów oraz kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości.
Chwała bohaterom
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data 1 marca nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to wykonano wyroki śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowano Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.
W 67. rocznicę tych wydarzeń po raz kolejny czcimy pamięć bohaterów. Zapraszamy serdecznie do udziału w patriotycznej uroczystości!
Udostępniamy film zapowiadający tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”:
Twitter: https://twitter.com/twitter/statuses/968514592040210434
Facebook: https://www.facebook.com/MinisterstwoSprawiedliwosci/videos/1788936427825156/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/109711283163460/
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zdjęcia (6)
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.09.2018 15:21 Kacper Szczepaniak
- Pierwsza publikacja:
- 24.09.2018 15:21 Kacper Szczepaniak