W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

01.08.2023

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył dziś (1 sierpnia br.) wieniec na grobie prof. Wiesława Chrzanowskiego ps. „Poraj”. Oddał hołd wszystkim powstańcom i wielkiemu autorytetowi prawniczemu, którego młodość naznaczył udział w bohaterskim zrywie stolicy. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczyli też w wielu rocznicowych uroczystościach.

Upamiętnienie prof. Wiesława Chrzanowskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Stanowiło największy w Europie zryw niepodległościowy przeciwko niemieckim agresorom. Trwające ponad dwa miesiące zaciekłe walki z okupantami są świadectwem niezwykłego hartu ducha odważnych bohaterów. W powstanie zaangażowała się również ludność cywilna, która dostarczała walczącym żywność, pomagała w budowaniu barykad i opiekowała się rannymi.

Podczas Powstania Warszawskiego niemieckie oddziały dopuszczały się haniebnych masowych mordów na mieszkańcach miasta. Według szacunków historyków tylko podczas Rzezi Woli śmierć poniosło nawet 60 tys. Polaków, głównie bezbronnych cywili. Oddając hołd walecznym powstańcom, należy również pamiętać o zbrodniach niemieckich okupantów, które nie zostały należycie rozliczone.

– Powstańcy na zawsze pozostaną Bohaterami. Poświęcili wszystko, by walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Wielu poległo. Cześć i chwała polskim Bohaterom! Hańba niemieckim oprawcom! – podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Niezwykły życiorys

Wiesław Chrzanowski był żołnierzem Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach batalionów „Gustaw” i „Harnaś”. Następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Po wojnie był represjonowany i więziony z powodów politycznych. Pomimo prześladowań ze strony komunistycznego reżimu udało mu się uzyskać uprawnienia adwokata oraz tytuł profesora nauk prawnych. Był jednym z największych ówczesnych autorytetów prawniczych. Doradzał NSZZ „Solidarność” oraz Prymasowi Polski kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Profesor Chrzanowski był jednym z ważniejszych polityków pierwszych lat III Rzeczypospolitej. Pełnił funkcję Marszałka Sejmu, sprawował urząd Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. Był również jednym z założycieli i pierwszym prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Za swoje liczne zasługi dla Rzeczypospolitej został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

W hołdzie bohaterom

Profesora Chrzanowskiego uhonorował również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Wcześniej wiceminister złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Wziął też m.in. udział w uroczystościach państwowych przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.
                                                                            

Biuro Komunikacji i Promocji
 Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}