Minister Zbigniew Ziobro odwiedził Kopalnię Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła
08.05.2023
- Górnicy są symbolem ciężkiej pracy, są wpisani w pejzaż i historię Śląska. Nie możemy tego odrzucać – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (8 maja br.) konferencji w Katowicach.
Minister podkreślił, że nie możemy realizować niemieckich, a przy okazji rosyjskich interesów. – Musimy realizować nasze, polskie interesy. Aby polski przemysł był konkurencyjny i aby Polacy nie przepłacali za energię – ocenił.
Po konferencji minister Zbigniew Ziobro odwiedził Kopalnię Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła, gdzie spotkał się z przedstawicielami Związku Zawodowego Sierpień 80.
Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest suwerenność energetyczna. Polska dysponuje olbrzymimi zasobami węgla kamiennego i brunatnego, które należy wykorzystać. Inwestycje w nowoczesne kopalnie to tania energia i bezpieczeństwo dla Polaków.
Węgiel stanowi istotny element polskiej energetyki, który powinien służyć wielu pokoleniom. Odpowiedzialne państwo dba o racjonalną dywersyfikację źródeł energii oraz szanuje społeczność górniczą, która od wieków jest wzorem pracowitości i oddania interesom narodowym.
Niestety brukselscy urzędnicy wolą przedkładać partykularne interesy oraz doraźne polityczne korzyści ponad bezpieczeństwo państw członkowskich. Przykładem takich działań była budowa gazociągów Nord Stream 1 i 2, co uzależniło Europę od rosyjskiego gazu i dało Putinowi narzędzia do inwazji na Ukrainę.
Mimo to polityka Unii Europejska nadal nacechowana jest ideologią klimatyczno-energetyczną. W ramach spekulacyjnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS) w zeszłym roku polskie przedsiębiorstwa musiały zapłacić 33 miliardy złotych dodatkowych opłat.
W tym roku unijny podatek wyniesie jeszcze więcej, bo aż 40 miliardów. W dodatku Parlament Europejski pracuje obecnie nad rozporządzeniem dotyczącym emisji metanu. Jeśli wejdzie ono w życie w obecnym kształcie, wiele polskich kopalń zostanie zamkniętych, a pracę stracą tysiące osób.
- Szaleńcza polityka klimatyczna UE prowadzi do zubożenia nie tylko mieszkańców Śląska, ale całej Polski i innych krajów w Unii – stwierdził minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik.
Unia Europejska chce jeszcze zaostrzyć swoją politykę w tym zakresie. Pakiet Fit for 55 zakłada m.in. zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r. oraz objęcie systemem ETS sektora budowlanego i transportu drogowego. Będzie to oznaczać jeszcze wyższe ceny energii i ciepła.
Proponowane przez UE rozwiązania, takie jak budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, są zawodne i uzależnione od pogody. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Kowalski podkreślił, że transformacja energetyczna nie może odbywać się kosztem obywateli. – Transformacja energetyczna musi być korzystna dla milionów Polaków. Powinniśmy stawiać na własne zasoby, na węgiel kamienny i jego wielkiego sojusznika, czyli biomasę – ocenił minister Kowalski.
Jednocześnie coraz więcej Polaków popiera energetykę jądrową. Budowa elektrowni atomowej stanowi jednak długotrwałą inwestycję. Węgiel stałby się zatem idealnym paliwem przejściowym, dzięki któremu Polska znacznie ograniczyłaby import energii.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości