Minister Zbigniew Ziobro spotkał się z Prokuratorem Generalnym Ukrainy
11.05.2023
Osądzenie wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, których wojska Federacji Rosyjskiej dopuszczają się na terytorium Ukrainy – to główny temat dzisiejszej (11 maja br.) rozmowy Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro z Prokuratorem Generalnym Ukrainy Andriym Kostinem. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, wzięli udział wiceminister Sebastian Kaleta oraz Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Andriy Kostin podziękował Zbigniewowi Ziobro za dotychczasowe wsparcie i podkreślił znaczenie działań polskiej Prokuratury Krajowej. Minister Zbigniew Ziobro zadeklarował gotowość dalszej pomocy stronie ukraińskiej,
– Przesłuchanie 1700 ukraińskich świadków przez polskich prokuratorów, traktujemy właśnie jako pomoc w śledztwie – powiedział Zbigniew Ziobro. – Zebrane w Polsce zeznania ukraińskich uchodźców wojennych będzie można wykorzystać do pociągnięcia do odpowiedzialności konkretnych zbrodniarzy – dodał.
Na polecenie Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 roku Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia przez Moskwę wojny napastniczej, skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej oraz niepodległości Ukrainy. Najważniejszym celem polskich śledczych jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Systematycznie gromadzone są relacje i zdjęcia, dokumentujące zbrodnie, popełniane przez rosyjskich żołnierzy.
Zbigniew Ziobro zapewnił Andriyego Kostina, że Ukraina nadal może liczyć na wsparcie Polski w podejmowanych na arenie międzynarodowej inicjatywach, zmierzających do ukarania odpowiedzialnych za zbrodnie.
– Wszędzie, gdzie tylko możemy wspieramy Ukrainę – mówił Minister Sprawiedliwości. – Zachęcamy też inne państwa, zwłaszcza naszych partnerów z Unii Europejskiej, do przyjmowania takiej postawy – podkreślił.
Polska, obok Ukrainy i Litwy, była jednym z inicjatorów powołania w marcu 2022 r. wspólnego zespołu śledczego. Uczestnikiem zespołu został Międzynarodowy Trybunał Karny, a następnie dołączyły kolejne państwa – Słowacja, Estonia, Łotwa i Rumunia. Zespół we współpracy z Eurojust koordynuje działania związane z gromadzeniem i zabezpieczaniem dowodów zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy. To znacznie ułatwi pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności karnej.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości