W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości bezpardonowo zwalcza przestępstwa pedofilskie

21.06.2023

W związku ze sprawą Marcina J. z Siemianowic Śląskich informujemy, że po okresie robienia prezentów dla pedofilów przez rządy Platformy Obywatelskiej, Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierunkiem Zbigniewa Ziobro bezpardonowo zwalcza przestępstwa pedofilskie.

Tablica

To jest archiwalny komunikat, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod poprzednim kierownictwem. Treść komunikatu może nie być aktualnym stanowiskiem administracji ministra Adama Bodnara.

W czasach rządów Platformy Obywatelskiej zostały wprowadzone liberalne przepisy, które dają bonusy sprawcom popełniającym liczne przestępstwa. Z tą sytuacją skończy gruntowna reforma Kodeksu karnego przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowe regulacje wejdą w życie 1 października 2023 r. Podwyższą do 30 lat górną granicę kary łącznej. Będzie też obowiązywała twarda zasada, że orzekając karę łączną, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim cele kary w zakresie społecznego oddziaływania, a także cele zapobiegawcze, które ma ona osiągnąć w stosunku do skazanego. Należy również spodziewać się, że nie będzie już dochodziło do sytuacji, w których zakład karny w ostatniej chwili dowiaduje się o wyroku łącznym wobec groźnego przestępcy, co wyklucza podjęcie na czas koniecznych działań.

Obowiązek informowania i „rejestr pedofilów”

Powstała również ustawa, która wprowadziła obowiązek prawny informowania organów ścigania o każdym wiarygodnym podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilskiego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego z 2017 roku, osobom, które mają wiarygodną wiadomość o przygotowaniu, usiłowaniu lub dokonaniu takiego przestępstwa, a nie powiadomią o tym organów ścigania, grozi nawet do 3 lat więzienia. Za rządów Platformy Obywatelskiej takiego obowiązku nie było, a dziś każdy jest prawnie zobowiązany zgłaszać podejrzenia pedofilii pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Wprowadzony została również ustawa o „rejestrze pedofilów”, która m.in. nakłada na dyrektorów szkół i organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży obowiązek weryfikowania, czy zatrudniane przez nich osoby były karane za przestępstwa pedofilskie.

Dzięki inicjatywie Ministerstwa Sprawiedliwości przywrócony został 10-letni dodatkowy okres przedawnienia przestępstw pedofilskich, który za poprzednich rządów został skrócony do 5 lat.

Surowe kary za przestępstwa pedofilskie

Ministerstwo przygotowało również zmiany w Kodeksie karnym wprowadzające surowe kary za przestępstwa pedofilskie. Sprawca zgwałcenia dziecka będzie podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotniemu pozbawieniu wolności. Obecnie to od 3 do 15 lat więzienia. Nowelizacja przewiduje wyłączenie przedawnienia karalności przestępstwa zgwałcenia dziecka. Natomiast w przypadku innych przestępstw seksualnych albo występków przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę dziecka, jeśli górna granica kary przekracza 5 lat pozbawienia wolności, przedawnienie nastąpi najwcześniej, gdy ofiara ukończy 40. rok życia.

Zaskarżanie wyroków sądów

Prokuratura w ostatnich latach wielokrotnie zaskarżała wyroki sądów, które pobłażliwie podchodziły do przestępców na tle seksualnym, i z całą bezwzględnością ściga przestępstwa pedofilskie. W 2019 r. w takich sprawach prokuratorzy skierowali do sądów 1143 akty oskarżenia, a w 2020 – 1265, w 2021 r. – 1301, podczas gdy w 2015 r., za czasów poprzedniej koalicji, prawie dwa razy mniej – 716.

Kontrola postępowania

Ministerstwo Sprawiedliwości wdrożyło wewnętrzną kontrolę postępowania związanego z opuszczeniem przez Marcina J. zakładu karnego oraz obiegiem informacji w tej sprawie. Temat ten będzie wyjaśniony i jak najszybciej podjęte zostaną możliwe środki zaradcze, gwarantujące bezpieczeństwo obywateli.

Z uzyskanych dotychczas informacji ze Służby Więziennej wynika, że Marcin J. planowany koniec kary wyznaczony miał na 23 maja 2025 r. Wobec skazanego planowano skierowanie do sądu wniosku w myśl ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Miało to być wykonane w terminie adekwatnym do planowego końca kary przypadającego na 2025 r. Jednak 24 maja 2023 r. do zakładu karnego wpłynął odpis prawomocnego wyroku łącznego, który skutkował koniecznością natychmiastowego zwolnienia skazanego z zakładu karnego. Nagła zmiana sytuacji prawnej skazanego uniemożliwiła podjęcie wyżej wymienionych działań.

Zewnętrzny nadzór

O opuszczeniu przez Marcina J. zakładu karnego powiadomione zostały Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich, Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach, Komisariat Policji we Wronkach oraz Wydział Penitencjarny Sądu Okręgowego w Poznaniu. Ponadto dyrektor Zakładu Karnego we Wronkach 24 maja br. wystąpił do Sądu Rejonowego w Raciborzu z wnioskiem o zastosowanie wobec Marcina J. środków zabezpieczających w postaci terapii i elektronicznej kontroli miejsca pobytu. Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad sądami zwróciło się do Prezesa Sądu Rejonowego w Raciborzu o informację dotyczącą aktualnego toku postępowania w tej sprawie.

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}