Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF działają na rzecz lepszej ochrony praw dzieci
19.11.2024
Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF podpisały (19.11.2024 r.) list intencyjny o współpracy oraz przyjęły plan działań na 2025 rok, który ma na celu wzmocnienie ochrony prawnej dzieci, w tym dzieci uchodźców i migrantów.
UNICEF i Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury (reprezentowaną przez dyrektora Piotra Girdwoynia) oraz Instytutem Ekspertyz Sądowych (reprezentowanym przez dyrektora Dariusza Zubę), podjęły istotny krok w kierunku wdrażania systemu sprawiedliwości przyjaznego dzieciom, zwłaszcza najmłodszym uchodźcom i migrantom w Polsce. Podpisano list o współpracy oraz plan działań, które określają kluczowe inicjatywy na 2025 rok, rozwijając dotychczasową udaną współpracę.
W spotkaniu uczestniczyła m.in.: wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Nona Zicherman - Koordynatorka Krajowa UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.
– Dziś przypada 35. rocznica Konwencji o Prawach Dziecka. Uważam, że jej znaczenie jest dziś większe niż kiedykolwiek, zarówno z powodu wyzwań, jakie przed nami stoją, jak i szansy na wprowadzenie rzeczywistych zmian w systemie. Mamy możliwość nie tylko "łatać" to, co nie działa, ale podjąć zdecydowane kroki w zakresie zapobiegania przemocy wobec dzieci i walki z nadużyciami – mówiła podczas spotkania ministra Rudzińska-Bluszcz. – wierzę, że tylko dzięki wspólnemu działaniu możemy osiągnąć nasze cele. Bardzo cieszę się na naszą przyszłą współpracę, zwłaszcza że dotychczasowe działania przyniosły znakomite rezultaty – podkreśliła wiceministra.
– Cieszę się na wspólne inicjatywy w 2025 roku, które obejmują dalsze budowanie kompetencji profesjonalistów, analizę systemu sprawiedliwości dla nieletnich, a także wspólne działania na rzecz zwiększania świadomości – mówiła Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – To naprawdę szansa, aby zrealizować ducha Konwencji o Prawach Dziecka, co oznacza zapewnienie praw każdemu dziecku niezależnie od jego statusu migracyjnego – dodała.
Współpraca Ministerstwa i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) koncentruje się na rozwijaniu systemu sprawiedliwości przyjaznego i dostępnego dzieciom. Dzięki wspólnym działaniom zostaną wzmocnione ramy prawne, podniesione kompetencje zawodowe pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz wdrożone standardy ochrony dzieci.
Dotychczasowa współpraca obu instytucji zaowocowała postępem w ochronie dzieci, szczególnie tych dotkniętych konfliktami i przymusowym przesiedleniem. Wśród najważniejszych osiągnięć znalazło się opracowanie standardów ochrony dla ośrodków przeznaczonych dla ukraińskich dzieci pozbawionych opieki lub oddzielonych od rodzin.
Ponadto przeszkolono ponad 5000 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości w zakresie procedur przyjaznych dzieciom, prowadzenia spraw dotyczących przemocy domowej oraz rozpoznawania zagrożeń, takich jak handel ludźmi i trauma związana z wojną.
Dodatkowo Instytut Ekspertyz Sądowych opracował nowoczesne metody przesłuchiwania dzieci w postępowaniach sądowych oraz wytyczne dla biegłych.
Plan współpracy na rok 2025:
Wzmocnienie systemów: poprawa współpracy lokalnej w sprawach przemocy wobec dzieci, analiza przypadków śmierci dziecka (serious case reviews) oraz analiza reakcji systemu na sprawy dzieci pozostających w konflikcie z prawem, zwłaszcza dzieci uchodźczych.
Rozwój zawodowy: rozszerzenie programów szkoleń dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości dotyczących przypadków nadużyć wobec dzieci oraz opinii biegłych w sprawach rodzinnych i karnych.
Udoskonalenie usług: wsparcie wdrażania standardów ochrony w ośrodkach dla nieletnich, aby lepiej chronić dzieci w konflikcie z prawem.
Innowacyjne projekty: uruchomienie multidyscyplinarnego modelu wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską „Wzmocnienie odpowiedzi na przemoc wobec dzieci”.
Odnowione partnerstwo pomiędzy MS i UNICEF jest kontynuacją działań na rzecz wzmocnienia polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, z naciskiem na dobro dzieci, szczególnie tych dotkniętych konfliktami i przymusowym przesiedleniem. Obie instytucje wspólnie dążą do stworzenia bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego środowiska, w którym prawa dzieci są chronione, a ich głos szanowany.