W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości na 27. posiedzeniu Sejmu (podsumowanie)

24.01.2025

Na sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyła się dyskusja na temat sytuacji pracowników sądownictwa i prokuratury oraz problemów związanych z funkcjonowaniem ławników sądowych. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, posłowie i przedstawiciele związków zawodowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości na 27. posiedzeniu Sejmu (podsumowanie)

Podczas 27. posiedzenia Sejmu, które odbyło się w dniach 22-24 stycznia br., przyjęto nowelizację ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawę nowelizującą przepisy związane z przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej.

– Kiedy pod koniec 2023 r. przejmowaliśmy odpowiedzialność za Ministerstwo Sprawiedliwości i sądownictwo powszechne, mieliśmy kilka głównych celów do realizacji na najbliższy rok i całą kadencję. I je realizujemy. W 2024 r. zobowiązaliśmy się do wprowadzenia 20% podwyżki dla wszystkich pracowników sądów i prokuratury. Dotrzymaliśmy słowa – powiedział wiceminister Arkadiusz Myrcha na komisji (23 stycznia br.) odpowiadając na pytania posłów i przedstawicieli związków zawodowych. Zapowiedział, że w odpowiedzi na postulaty związkowców, w lutym przedstawi projekty ustaw regulujących sytuację pracowników sądów oraz prokuratur.

Wiceszef resortu sprawiedliwości odniósł się do planowanych w tym roku podwyżek dla pracowników sądownictwa. – Poza 5% podwyżką dla całej sfery budżetowej przygotowaliśmy 170 mln zł na dodatkowe wynagrodzenia. W lutym przedstawimy uzgodnione propozycje, jak rozsądnie i optymalnie zagospodarować te środki – wiceminister odniósł się do postulatów płacowych zgłaszanych przez związki zawodowe. Zostaną przedstawione propozycje podwyżek praktycznie dla wszystkich grup pracowników sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na potrzeby sądownictwa i apele związków zawodowych wprowadziło w 2025 r. 1659 dodatkowych etatów w sądownictwie powszechnym. Ponad 1000 etatów to nowe miejsca pracy dla asystentów sądowych. – Zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel. Nasze założenia budżetowe sprawdzamy za pomocą programów pilotażowych. Wprowadzimy również 400 dodatkowych etatów referendarskich i etaty urzędnicze – mówił Arkadiusz Myrcha. Zapewnił też, że ministerstwo zabezpieczy także środki finansowe na dyżury aresztowe w sądach.

Blisko 900 mln zł Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło na informatyzację sądownictwa. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wdrożenie programu digitalizowania akt sądowych. – Modernizujemy sądownictwo we wszystkich jego wymiarach. Nie da się przeprowadzić tego skomplikowanego procesu bez poprawy sytuacji finansowej pracowników sądów. Oni są krwiobiegiem sądownictwa – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Jak podkreślił wiceminister, od grudnia 2023 r. zmieniły się zasady współpracy ze związkami zawodowymi. – Dialog i spotkania nie są dla nas czymś okazjonalnym, ale stałym elementem funkcjonowania. Spotykamy się i rozmawiamy w kilku formatach, np. w gronie pełnego kierownictwa i dyrektorów ze wszystkimi organizacjami związkowymi – wskazał. I dodał: – Nie ma znaczenia czy to ogólnokrajowa reprezentacja czy organizacja funkcjonująca  w jednym sądzie. Dla nas każdy jest partnerem do dyskusji w sprawach pracowniczych i finansowych.

Drugą część sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poświęcono dyskusji o sytuacji ławników sądowych. – Ławnicy to sędziowie społeczni, którym należy się największy szacunek – podkreślił znaczenie osób pełniących tę funkcję w systemie sądownictwa, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości Jarosław Gwizdak.

Zapowiedział rozwiązanie najpilniejszych dla ławników kwestii, zgłaszanych m.in. przez Stowarzyszenia Ławników Polskich, którego przedstawiciele uczestniczyli w komisji. – Będziemy rozmawiać m.in. o podwyższeniu rekompensaty za udział w posiedzeniach sądowych, o obsłudze biurowej, usprawnieniu komunikacji, limicie wieku – mówił Jarosław Gwizdak.

Jeszcze w styczniu pełnomocnik Gwizdak spotka się z przedstawicielami organizacji zrzeszających pracodawców, by porozmawiać o wspieraniu pracowników, którzy są ławnikami. – Ławnik jest dla pracodawcy dużym atutem, ma ogromne doświadczenie w sprawach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i społeczeństwa – ocenił Jarosław Gwizdak. Na ogólną liczbę 7 tys. ławników, tylko 26 zgłosiły związki pracodawców.

W posiedzeniu sejmowej komisji uczestniczyła także Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Marta Kożuchowska-Warywoda.

24 stycznia br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawę nowelizującą przepisy związane z przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej.

Nowe przepisy o Służbie Więziennej pozwolą zatrudniać na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych, odpowiedzialnych np. za prowadzenie zagadnień finansowo-inwestycyjnych lub informatycznych. Obecnie podobne stanowiska mogą być obsadzane wyłącznie przez oficerów Służby Więziennej.

Przyjęty przez Sejm projekt przepisów reguluje m.in. finansowanie działań prokuratorów Prokuratury Europejskiej w Polsce oraz mechanizm wyboru kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej.

Polska należy do Prokuratury Europejskiej od marca 2024 r. Prokuratura Europejska (EPPO), z siedzibą w Luksemburgu, to niezależny organ UE odpowiedzialny za prowadzenie dochodzeń, ściganie i doprowadzanie przed sąd sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii. Chodzi m.in. o zwalczanie korupcji, prania brudnych pieniędzy, transgranicznych oszustw VAT powyżej 10 milionów euro. Prokuratura Europejska ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz np. Eurojustem i Europolem. Prowadzi czynności prokuratorskie i wykonuje funkcje prokuratora we właściwych sądach państw członkowskich.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}