W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości oddało hołd Powstańcom Warszawskim

01.08.2024

W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oddali hołd bohaterom.

Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złożył kwiaty pod Pomnikiem Polegli-Niepokonani

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej w Chicago. Wizyta szefa resortu sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych wiąże się z udziałem w konferencji „Meeting the Chellenge: World Justice Project Convening on Democracy and the Rule of Law”, gdzie wygłosi przemówienie otwierające. Organizatorem wizyty i konferencji jest World Justice Project, międzynarodowa organizacja, której misją jest rozwój praworządności na świecie.

Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur złożył wieniec przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Natomiast Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha złożył kwiaty pod Pomnikiem Polegli-Niepokonani, który znajduje się na cmentarzu Powstańców Warszawy. Złożono tam prochy powstańców oraz ponad 50. tys. mieszkańców stolicy. Wokół pomnika znajduje się bruk z wolskich ulic, na którym była rozlewana krew mieszkańców Warszawy.

Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart (2.08.2024 r.) wzięła udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i zdobycia przez Powstańców Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.  

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Powstanie w czasie apogeum walk objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską i Legionowo.

Zryw powstańczy miał trwać kilka dni, jednak krwawe walki trwały ponad dwa miesiące – do 2 października. Powstańcom pomagała ludność cywilna, która dostarczała im żywność, organizowała zaplecze, opiekowała się rannymi i wznosiła barykady.

Według szacunków historyków, w powstaniu zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, jednak pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. W prawie każdej dzielnicy Warszawy są ślady bohaterskiej walki Polaków sprzed 78 lat lub okrutnych zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}