Ministerstwo Sprawiedliwości publikuje Raporty z Losowego Przydziału Spraw
05.11.2024
Od października Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia raporty z losowań w Systemie Losowego Przydziału Spraw na portalu dane.gov.pl. Resort zleci również zewnętrzny audyt oprogramowania, a w listopadzie rozpoczną się dodatkowe szkolenia dla pracowników sądów z obsługi SLPS.
W demokratycznym państwie prawnym jawność działania instytucji państwowych jest jedną z kluczowych wartości. Kierując się tą zasadą, Ministerstwo Sprawiedliwości od października publikuje na portalu dane.gov.pl raporty z Systemu Losowego Przydziału Spraw (SLPS). Są one udostępniane w formacie JSON, co umożliwia ich swobodną analizę za pomocą licznych narzędzi informatycznych. Dostępne są codzienne raporty od 1 lipca 2024 r., a nowe raporty będą publikowane regularnie każdego 10. dnia miesiąca (za poprzedni miesiąc).
Ministerstwo Sprawiedliwości do końca listopada przygotuje również plan kompleksowego audytu oprogramowania, który zostanie zlecony niezależnemu od resortu podmiotowi. Pozwoli to zweryfikować prawidłowość funkcjonowania SLPS. Planowane działania mają na celu przede wszystkim:
- zweryfikowanie, czy przewidziany przepisami algorytm losowania został prawidłowo wdrożony,
- potwierdzenie, czy oprogramowanie zapewnia pełną integralność oraz skuteczność prowadzonych losowań,
- przeanalizowanie, czy oprogramowanie może być podatne na nieautoryzowany wpływ na wyniki losowań.
Od listopada rozpocznie się także cykl szkoleń online, który pozwoli pracownikom sądów nie tylko pogłębiać wiedzę, ale przede wszystkim udoskonalić obsługę systemu. Pierwsze z tych szkoleń odbędzie się 6 listopada 2024 r., a uczestniczyć w nim będzie 800 osób z całej Polski. Szkolenia będą sukcesywnie prowadzone do końca 2024 roku oraz w 2025 roku.
W ramach nadzoru administracyjnego prowadzone są także kontrole dotyczące prawidłowości przydziału spraw. Sprawdzana jest realizacja zasad ustrojowych w zakresie przydziału spraw pod względem losowości i proporcjonalności (zależnie od dni pracy i wskaźników przydziału poszczególnych referentów w ramach ustalonych kategorii spraw).
Kontrole obejmują także nadzór nad poprawą obsługi SLPS z poziomu sekretariatów, przewodniczących wydziałów oraz prezesów sądów różnych szczebli.
System Losowego Przydziału Spraw został wdrożony w celu zapewnienia równości, proporcjonalności i losowości przydziału spraw sędziom oraz jawności tej procedury poprzez dostęp do raportów z losowania. SLPS jest aplikacją sieciową, czyli narzędziem informatycznym dostępnym z komputerów zalogowanych do wewnętrznych sieci informatycznych w sądach powszechnych. Oparty jest na programie komputerowym, który wyznacza skład sędziowski przy wykorzystaniu generatora liczb losowych. Jego wdrożenie ma na celu wyeliminowanie możliwości ingerencji czynnika ludzkiego w proces wyznaczania składu sędziowskiego.