W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości uczciło pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

11.07.2019

W 76-rocznicę Krwawej Niedzieli kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości oddało hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceministrowie Michał Wójcik, Łukasz Piebiak, Marcin Warchoł, Marcin Romanowski i Sebastian Kaleta, złożyli wieniec pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ministerstwo Sprawiedliwości uczciło pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

W uroczystości wzięli również udział Minister-Członek Rady Ministrów Michał Woś oraz Rzecznik Prasowy i Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Państwowe obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w Katedrze Wojska Polskiego i złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Do udziału w uroczystościach zaproszono ocalałych z ludobójstwa, ich rodziny i żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, prezesów największych organizacji kombatanckich, przedstawicieli władz państwowych i duchowieństwa. Obchody odbywają się też w wielu polskich miastach, m. in. w Szczecinie, Krakowie i Rzeszowie.

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli - apogeum rzezi. Zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych). Wyrażono też wówczas wdzięczność Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.07.2019 10:22 Andrzej Niedziałek
Pierwsza publikacja:
16.07.2019 10:22 Andrzej Niedziałek
{"register":{"columns":[]}}