W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia polskie tłumaczenie „Reguł z Bangkoku” – standardy traktowania kobiet w systemie penitencjarnym

24.01.2025

Ministerstwo Sprawiedliwości na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich przetłumaczyło na język polski i udostępnia opinii publicznej „Reguły postępowania z kobietami pozbawionymi wolności oraz skazanymi, wobec których stosowane są kary o charakterze nieizolacyjnym”, znane jako Reguły z Bangkoku.

k

Reguły z Bangkoku to międzynarodowy dokument przyjęty przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2010 roku. Został opracowany, aby wypełnić lukę w standardach postępowania z kobietami w systemach penitencjarnych i uwzględnić ich specyficzne potrzeby oraz różnice w porównaniu z mężczyznami odbywającymi kary pozbawienia wolności.

Kluczowe obszary, na których skupiają się Reguły z Bangkoku, obejmują:

  • Zapewnienie opieki medycznej i psychologicznej dostosowanej do potrzeb kobiet, w tym kobiet w ciąży i matek z małymi dziećmi.
  • Poszanowanie godności i bezpieczeństwa kobiet w trakcie pobytu w zakładzie karnym.
  • Szczególne zasady i ograniczenia stosowania środków przymusu bezpośredniego (np. zakaz stosowania kajdanek czy innych środków przymusu wobec kobiety podczas porodu).
  • Zapewnienie ciągłości kontaktu z dzieckiem oraz uwzględnienie potrzeb dzieci przebywających z matkami w zakładach karnych.
  • Szkolenia dla personelu więziennego w zakresie rozumienia specyfiki problemów kobiet w więzieniu oraz praw i potrzeb osadzonych.

Dokument podkreśla potrzebę szkoleń personelu więziennego w zakresie praw kobiet pozbawionych wolności oraz głównych zagadnień związanych ze zdrowiem kobiet, a w placówkach, w których przebywają dzieci, na konieczność podnoszenie wśród funkcjonariuszy służby więziennej świadomości na temat rozwoju i opieki zdrowotnej dziecka.

Celem reguł jest także podniesienie standardów humanitarnego traktowania, zwrócenie uwagi na różne uwarunkowania (fizyczne, psychiczne i społeczne) oraz wspieranie reintegracji kobiet ze społeczeństwem po opuszczeniu zakładu karnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości angażuje się w promowanie standardów zawartych w Regułach z Bangkoku, aby zapewnić odpowiednie traktowanie kobiet w systemie penitencjarnym.

Materiały

Reguły postępowania z kobietami pozbawionymi wolności oraz skazanymi, wobec których stosowane są kary o charakterze nie izolacyjnym
Reguły​_z​_Bankoku​_-​_Reguły​_postępowania​_z​_kobietami​_pozbawionymi​_wolności​_oraz​_skazanymi,​_wobec​_których​_stosowane​_są​_kary​_o​_charakterze​_nie​_izolacyjnym.pdf 0.75MB
{"register":{"columns":[]}}