Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
08.11.2021
W dniu 8 listopada 2021 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPCz) wydał wyrok w sprawie Dolińska-Ficek i Ozimek przeciwko Polsce (numery skarg 49868/19 i 57511/19).
Skargi zostały wniesione przez sędziów, którzy w 2017 i 2018 roku ubiegali się o nominacje sędziowskie do innych sądów. Skarżący nie otrzymali rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa (dalej: KRS). Od jej uchwał odwołali się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, jednej z dwóch nowych izb powstałych po reorganizacji tego sądu wprowadzonych ustawą zmieniającą o KRS z 2017 r. oraz ustawą o Sądzie Najwyższym z 2017 r. w ramach zainicjowanej przez rząd w 2017 r. reformy sądownictwa. Ich odwołania zostały oddalone. W skardze do Trybunału skarżący podnieśli zarzut naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji (prawo do rzetelnego procesu przed sądem ustanowionym ustawą), wskazując, że ich sprawy nie zostały rozpoznane przez niezależny i bezstronny sąd ustanowiony ustawą.
Trybunał zbadał sprawę mając na uwadze kryteria określone przez Wielką Izbę w wyroku w sprawie Guðmundur Andri Ástráðsson przeciwko Islandii. Trybunał uznał, że doszło do oczywistego naruszenia prawa krajowego, które niekorzystnie wpłynęło na procedurę powoływania sędziów do orzekania w sprawach dyscyplinarnych. W ocenie ETPCz procedura mianowania sędziów, w której dominującą rolę odegrały władza ustawodawcza i wykonawcza, były niezgodne z art. 6 ust. 1 Konwencji. Z uwagi na wadliwy proces powoływania sędziów Trybunał stwierdził, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest w rozumieniu Konwencji „sądem ustanowionym ustawą”.
W związku z powyższym Trybunał orzekł, że doszło do naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji i zasądził na rzecz każdego ze skarżących kwotę 15 000 euro tytułem zadośćuczynienia.
Wyrok stanie się ostateczny zgodnie z warunkami określonymi w art. 44 ust. 2 Konwencji.
Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (HUDOC) wkrótce zostanie przetłumaczony na język polski i zamieszczony w bazie orzeczeń ETPCz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Pierwsza publikacja:
- 01.02.2022 08:59 Wioleta Podwysocka
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- DWMPC IV
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka | 1.0 | 01.02.2022 08:59 Wioleta Podwysocka |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP