W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

06.10.2022

W dniu 6 października 2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: ETPC lub Trybunał) wydał wyrok w sprawie Liu przeciwko Polsce (numer skargi 37610/18).

W sprawie tej skarżący podniósł zarzut naruszenia art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) (zakaz tortur lub nieludzkiego lub poniżającego traktowania), art. 5 ust. 1 lit. f) Konwencji (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) oraz art. 6 ust. 1 Konwencji (prawo do rzetelnego procesu sądowego), z uwagi na to, że w przypadku ekstradycji do Chińskiej Republiki Ludowej byłby narażony na tortury lub nieludzkie lub poniżające  traktowanie i nie byłby w stanie zapewnić sprawiedliwego procesu, a jego tymczasowe aresztowanie w oczekiwaniu na ekstradycję było arbitralne i nadmiernie długie.

Trybunał stwierdził, że ​​skarżący byłby narażony na rzeczywiste ryzyko złego traktowania w przypadku ekstradycji do tego państwa. Ponadto Trybunał stwierdził, że ​​władze krajowe nie działały z należytą starannością i nie zapewniły, że długość tymczasowego aresztowania skarżącego nie przekroczyła czasu, który mógł być rozsądnie wymagany dla realizacji celu.

Z uwagi na powyższe Trybunał jednogłośnie stwierdził, że ewentualna ekstradycja skarżącego do Chin stanowić będzie naruszenie przez Polskę art. 3 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (zakaz tortur lub nieludzkiego lub poniżającego postępowania) oraz stwierdził naruszenie art. 5 ust. 1 Konwencji (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego). Odnośnie art. 6 ust. 1 Konwencji Trybunał uznał, że ​​nie jest konieczne badanie, czy w niniejszej sprawie doszłoby również do naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji.

Trybunał zasądził na rzecz skarżącego kwotę 6.000 euro tytułem naprawienia szkody niemajątkowej oraz 12.600 euro tytułem zwrotu kosztów i wydatków poniesionych przed sądami krajowymi. Ponadto Trybunał postanowił kontynuować stosowanie zarządzenia tymczasowego wskazanego Rządowi na podstawie art. 39 Regulaminu Trybunału w dniu 12 września 2018 r. do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku lub podjęcia innej decyzji.

Wyrok Izby Trybunału nie jest prawomocny i może być zaskarżony do Wielkiej Izby ETPC w terminie 3 miesięcy od ogłoszenia. Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int).

{"register":{"columns":[]}}