W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

10.12.2020

W dniu 10 grudnia 2020 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPCz) opublikował decyzję z 17 listopada 2020 roku w sprawie Wierzbicki przeciwko Polsce (skarga nr 63821/16), w której zatwierdził deklarację jednostronną Rządu. 

Skarżący podniósł między innymi zarzut naruszenia art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego) Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) w związku ze sposobem, w jaki strażnicy więzienni przeprowadzali jego kontrole osobiste podczas osadzenia w zakładzie karnym. Zarzucił w szczególności, że monitoring z kontroli osobistych, podczas których musiał rozebrać się do naga, był przekazywany do pokoju dyżurnych, gdzie mogły znajdować się inne osoby.

Po nieudanej próbie zawarcia ugody pismem z dnia 30 września 2019 roku Rząd poinformował Trybunał o wystosowaniu jednostronnej deklaracji w celu rozwiązania kwestii podniesionej w skardze. Rząd uznał naruszenie art. 8 ust. 1 Konwencji i zaproponował skarżącemu kwotę 1800 euro tytułem wszelkich szkód a także kosztów i wydatków. Rząd zwrócił się jednocześnie do Trybunału o skreślenie skargi zgodnie z art. 37 Konwencji. 

Pismem z dnia 7 listopada 2019 roku skarżący wskazał, że nie jest usatysfakcjonowany warunkami jednostronnej deklaracji. Trybunał skorzystał jednak z przysługującego mu prawa do uznania warunków deklaracji jednostronnej i skreślenia skargi z listy spraw nawet w przypadku braku zgody drugiej strony. Trybunał podkreślił, że kwestia warunków osadzenia i prawa do poszanowania życia prywatnego osadzonych była już wielokrotnie omawiana w orzecznictwie, także w sprawach przeciwko Polsce. Mając zatem na uwadze charakter sprawy, uznanie naruszenia przez Rząd oraz wysokość zaproponowanego zadośćuczynienia, która jest zgodna z kwotami zwykle przyznawanymi w tego typu sprawach, Trybunał uznał, że dalsze badanie sprawy nie byłoby uzasadnione. W związku z powyższym skarga została skreślona z listy spraw.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
05.01.2021 12:09 Agnieszka Kowalska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 1.0 05.01.2021 12:09 Agnieszka Kowalska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}