Najnowsze wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
15.09.2022
W dniu 15 września 2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał) wydał wyrok w sprawie Rabczewska przeciwko Polsce (nr skargi 8257/13).
W sprawie tej, skarżąca podniosła zarzut naruszenia art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) (wolność wyrażania opinii), w związku z wydaniem wyroku sądu okręgowego uznającego ją winną popełnienia zarzucanego czynu (obraza uczuć religijnych) oraz wymierzeniem grzywny w wysokości 5 000 zł. Skarżąca podniosła, że naruszono jej prawo do swobodnego wyrażania opinii, a kara była nieproporcjonalna do czynu. Podkreślała, że swoją wypowiedzią nie chciała naruszyć porządku publicznego i że nie można uznać jej słów za mowę nienawiści.
W 2009 roku skarżąca, będąca znaną piosenkarką pop, udzieliła wywiadu, w którym – odnosząc się do Pisma Świętego – miała stwierdzić, że „trudno wierzyć w coś, co napisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła…”. W dniu 26 sierpnia 2009 roku, po zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa, prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia dochodzenia. Na postanowienie zawiadamiający złożył zażalenie. Sąd rejonowy 14 października 2009 roku uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Dnia 16 stycznia 2012 roku wyrokiem sądu rejonowego skarżącą uznano winną popełnienia zarzucanego jej czynu i wymierzono jej grzywnę w wysokości 5 000 zł oraz obciążono kosztami procesu. Obrońca skarżącej wniósł apelację od wyroku. Wyrokiem z dnia 18 czerwca 2012 roku sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok odnośnie do daty popełnienia przypisanego czynu, zaś w pozostałym zakresie utrzymał go w mocy i zasądził od skarżącej koszty postępowania odwoławczego. Wyrok jest prawomocny.
Trybunał stwierdził, że w niniejszej sprawie sądy krajowe nie dokonały kompleksowej oceny szerszego kontekstu wypowiedzi skarżącej i starannego zrównoważenia jej prawa do wolności wypowiedzi z prawami innych osób do ochrony ich uczuć religijnych i pokoju religijnego zachowane w społeczeństwie. Ponadto uznał, że nie wykazano, że ingerencja w przedmiotowej sprawie była wymagana, zgodnie z pozytywnymi zobowiązaniami państwa wynikającymi z art. 9 Konwencji w celu zapewnienia pokojowego współistnienia grup i osób religijnych i niereligijnych podlegających ich jurysdykcji poprzez zapewnienie atmosfery wzajemnej tolerancji.
Ponadto Trybunał zauważył, że badane wypowiedzi nie stanowiły niewłaściwego lub obraźliwego ataku na obiekt kultu religijnego, mogącego podżegać do nietolerancji religijnej lub naruszać ducha tolerancji, który jest jedną z podstaw społeczeństwa demokratycznego.
Trybunał uznał zatem, że – pomimo szerokiego marginesu uznania – władze krajowe nie przedstawiły wystarczających powodów mogących uzasadnić ingerencję w wolność słowa skarżącej.
Z uwagi na powyższe Trybunał uznał, że doszło do naruszenia art. 10 Konwencji oraz nakazał wypłacenie skarżącej kwotę 10 000 euro z tytułu szkody niemajątkowej. W sprawie tej dwóch sędziów (G. Felici i I. Ktistakis) złożyło wspólne zbieżne zdanie oraz jeden sędzia (K. Wojtyczek) złożył zdanie odrębne.
Wyrok stał się ostateczny w dniu 30 stycznia 2023 r. Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int), został również przetłumaczony i zamieszczony w bazie orzeczeń ETPC na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Pierwsza publikacja:
- 01.02.2023 11:03 Marek Kołodziejczyk
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- DWMPC Wydział ds. postępowań przed ETPCz
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Najnowsze wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka | 1.0 | 01.02.2023 11:03 Marek Kołodziejczyk |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP