W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

06.04.2023

W dniu 6 kwietnia 2023 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał”) wydał wyrok w sprawie Drozd przeciwko Polsce (skarga nr 15158/19). Przedmiotowa sprawa dotyczyła ukarania skarżących jednorocznym zakazem wstępu do Sejmu za wywieszenie transparentu na terenie Sejmu, w ramach pokojowej demonstracji. W skardze do Trybunału skarżący zarzucili, że nałożone na nich ograniczenia dostępu do budynków Sejmu stanowiły naruszenie ich praw zagwarantowanych w art. 10 Konwencji. Powołali się również na art. 3 i 11 Konwencji. W świetle podniesionych zarzutów, Trybunał uznał za właściwe zbadanie skarg skarżących jedynie z punktu widzenia art. 10 Konwencji. Trybunał, uznając skargę za dopuszczalną wskazał, że środek nałożony na skarżących niewątpliwie miał dla nich pewne negatywne skutki, w szczególności polegające na uniemożliwieniu im uzyskiwania informacji na temat działalności organów administracji publicznej, co z kolei negatywnie wpłynęło na zdolność skarżących do korzystania z prawa do wolności wyrażania opinii. Tym samym, Trybunał uznał, że doszło do ingerencji w prawo skarżących do wolności wyrażania opinii. Ingerencja ta, miała podstawę w prawie krajowym, które nie miało nadmiernie szerokiego zakresu i nie było niejasne. Jednocześnie Trybunał stwierdził, że przedmiotowa ingerencja nie była niezbędna w społeczeństwie demokratycznym, ponieważ nie towarzyszyły jej odpowiednie gwarancje proceduralne (brak jasnej procedury zaskarżenia zastosowanego środka, w ramach której skarżący mogliby przedstawić swoje argumenty). W konsekwencji, stwierdzając naruszenie art. 10 Konwencji, Trybunał  przyznał skarżącym kwotę 1000 Euro tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

 

Wyrok jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int). Został również przetłumaczony na język polski i zamieszczony w bazie orzeczeń ETPC na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

{"register":{"columns":[]}}