Najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
22.02.2024
W dniu 22 lutego 2024 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka („Trybunał”) wydał wyrok w sprawie Kaczmarek przeciwko Polsce (nr 16974/14).
Skarga dotyczyła zarzutu naruszenia art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja) w związku z ujawnieniem nagrania rozmowy telefonicznej skarżącej podczas transmitowanej na żywo przez telewizję publiczną konferencji prasowej, zatrzymaniem i przechowywaniem danych uzyskanych podczas tajnej operacji inwigilacji oraz art. 13 Konwencji w związku z brakiem skutecznego środka odwoławczego w prawie krajowym.
Uznając skargę za dopuszczalną w określonym zakresie, w odniesieniu do zarzutu naruszenia art. 8 Konwencji Trybunał stwierdził, że ujawnienie podczas konferencji prasowej nagrania rozmowy telefonicznej osoby, która nie była objęta postępowaniem przygotowawczym, wykraczało poza zakres uprawnień przyznanych organom ścigania na mocy 156 § 5 k.p.k. Powyższe oraz brak wystarczającej jasności w przepisach krajowych, obowiązujących w czasie wydarzeń w niniejszej sprawie oraz brak gwarancji proceduralnych odnoszących się do kwestii zniszczenia materiałów i danych zebranych w postępowaniu przygotowawczym oznaczają zdaniem Trybunału, że ingerencja w prawa skarżącej na podstawie art. 8 Konwencji nie była „przewidziana przez ustawę”, a zatem doszło do naruszenia tego przepisu. Trybunał uznał za zbędne odniesienie się do zarzutów skarżącej, podniesionych w ramach naruszenia art. 13 Konwencji, albowiem jako tożsame z zarzutami podniesionymi w ramach naruszenia art. 8 Konwencji, zostały już wcześniej zbadane.
Wobec danych okoliczności sprawy, analizowanych indywidualnie pod kątem ugruntowanego orzecznictwa Trybunału i stwierdzonego naruszenia art. 8 Konwencji, Trybunał przyznał skarżącej kwotę 5 000 euro tytułem stosownego zadośćuczynienia.
Wyrok z dnia 22 lutego 2024 r. jest dostępny w języku angielskim w bazie orzeczniczej Trybunału (https://hudoc.echr.coe.int) oraz w języku polskim na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/prawa-czlowieka/europejski-trybunal-praw-czlowieka/orzecznictwo-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka/