Narada nadzorcza Ministerstwa Sprawiedliwości z kuratorami okręgowymi
26.11.2024
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości uczestniczą w corocznej naradzie nadzorczej z kuratorami okręgowymi. Narada wynika z funkcji nadzorczej sprawowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nad ich pracą.
– Podejmujemy działania, by Kuratorska Służba Sądowa była należycie postrzegana. Nie tylko jako wykonawca orzeczeń sądowych, ale również jako kreator rzeczywistości, w której funkcjonują nasi podopieczni – powiedział podczas spotkania z kuratorami okręgowymi Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Rafał Narloch. Tegoroczna narada odbywa się od 26 do 27.11 w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.
Podczas spotkania omawiane są istotne dla funkcjonowania Kuratorskiej Służby Sądowej zmiany w prawie oraz zagadnienia organizacyjne. Narada stanowi również przestrzeń do wymiany doświadczeń między kuratorami sądowymi a zaproszonymi gośćmi. W wydarzeniu uczestniczą: SSR Dorota Łopalewska – Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości (DSRiN MS), Dariusz Palmirski – Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów oraz Mateusz Korzeniowski – Naczelnik Wydziału Praw Dziecka i Ochrony Pokrzywdzonych w DSRiN MS.
Zgodnie z ustawą o kuratorach sądowych, kuratora okręgowego powołuje Minister Sprawiedliwości na 4-letnią kadencję spośród kuratorów zawodowych posiadających co najmniej 7-letni staż pracy kuratorskiej. Obejmujący tę funkcję odpowiadają przed Prezesem Sądu Okręgowego za funkcjonowanie służby kuratorskiej na swoim terenie.
Kuratorzy sądowi realizują zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Zadania wykonywane przez kuratorów związane są z poprawą bezpieczeństwa obywateli, przeciwdziałaniem przestępczości, ochroną dziecka i rodziny. Kuratorzy sądowi dbają także o właściwe wykonanie orzeczeń sądów.
W Polsce jest ponad 5 tys. kuratorów zawodowych (rodzinnych i dla dorosłych) wspomaganych przez ponad 15 tys. kuratorów społecznych. Kuratorzy opiekują się ponad 500 tys. osób.
W tym roku przypada 105. rocznica powstania kurateli sądowej w Polsce.