W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada z dyrektorami sądów apelacyjnych i sądów okręgowych w Popowie

27.01.2025

W Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie odbyła się narada kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z dyrektorami sądów apelacyjnych i sądów okręgowych. To pierwsza taka narada po kilku latach przerwy.

Narada z dyrektorami sądów apelacyjnych i sądów okręgowych w Popowie

– Rok 2025 będzie należał do asystentów sędziów – zwrócił się do zgromadzonych na dwudniowej (23-24 stycznia br.) naradzie wiceminister Dariusz Mazur. Stwierdził, że wzrost  liczby asystentów wzmocni pracę sędziów oraz wpłynie na poprawę jakości i przyśpieszenie postępowań w sądach.

Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Marta Kożuchowska-Warywoda podkreśliła, że w 2025 r. zostanie wprowadzonych 1159 dodatkowych etatów asystenckich w sądach. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zwiększyć zarobki asystentów sędziów i wyrównać dysproporcje w ich wynagrodzeniach. Prowadzone są także działania na rzecz optymalizacji struktury zatrudnienia, w tym rozdział ustalania etatyzacji dla urzędników na pion orzeczniczy i administracyjny. Głos w tych kwestiach zabrały również Zastępczynie Dyrektor DKO, Mirosława Lalik i Małgorzata Kosicka.

Z kolei Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Natalia Bender zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na znaczenie statystyki sądowej i kontroli zarządczej w sprawnym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości Jarosław Gwizdak omówił m.in. dobre praktyki z zakresu zarządzania. Natomiast Dyrektor Departamentu Budżetu i Inwestycji Artur Strumnik przedstawił zagadnienia związane z budżetem sądów powszechnych na 2025 r.

Dyskutowano także o utworzeniu sekretariatów kuratora okręgowego i sekretariatów zespołu kuratorskiej służby sądowej. Obowiązek powołania tych instytucji wynika z nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych.

Przedstawiono propozycje rozwiązań w zakresie onboardingu, czyli wdrożenia on-line pracowników rozpoczynających pracę w sądownictwie. Poruszono także zagadnienia dotyczące rozliczania czasu pracy, elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji sądów powszechnych, a także inwestycji, remontów i gospodarki nieruchomościami w sądach.

Podczas narady omówiono również m.in. realizację standardów dostępności w jednostkach sądownictwa powszechnego, kwestie związane z zamówieniami centralnie realizowanymi w obszarze informatyki i cyberbezpieczeństwa, pilotaż w tzw. sprawach frankowych, plany informatyzacji sądownictwa na 2025 r., stan wdrożenia Security Operations Center (SOC) w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, a także plany Biura Cyberbezpieczeństwa.

Narada Ministerstwa Sprawiedliwości z dyrektorami sądów apelacyjnych i sądów okręgowych pozwoliła lepiej zdiagnozować problemy sądów powszechnych oraz  wysłuchać potrzeb i oczekiwań dyrektorów sądów. Podczas dyskusji, która przebiegała w duchu dialogu, zastanawiano się nad rozwiązaniami, które przyczynią się do naprawy wymiaru sprawiedliwości.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}