Policja lub Żandarmeria Wojskowa (gdy osoba stosująca przemoc jest żołnierzem pełniącym czynną służbę wojskową), mogą zapewnić osobom doznającym przemocy domowej natychmiastową ochronę.
♦ Nakaz opuszczenia mieszkania i zbliżania się do niego
Jeśli osoba stosująca przemoc domową stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników policjant lub żołnierz Żandarmerii Wojskowej mają prawo wydać wobec tej osoby na 14 dni nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, czyli środek zwany "nakazem i zakazem".
◊ nakaz i zakaz są natychmiast wykonalne (osoba stosująca przemoc domową, po ich wydaniu, musi natychmiast opuścić mieszkanie i bezpośrednie otoczenie i nie może się zbliżać do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia). Opuszczenie mieszkania odbywa się w obecności policjanta lub żołnierza.
◊ nakaz i zakaz mogą być wydane także wtedy, gdy osoba stosująca przemoc domową opuściła mieszkanie przed przyjazdem służb mundurowych.
◊ policjant lub żołnierz mogą wydać nakaz i zakaz także wtedy, gdy osoba stosująca przemoc domową twierdzi, że nie ma gdzie zamieszkać. W takiej sytuacji policjant lub żołnierz przekazuje tej osobie dane teleadresowe właściwych miejscowo placówek zapewniających miejsca noclegowe.
♦ Inne zakazy zapewniające ochronę
Zarówno wtedy, gdy osoba doznająca przemocy domowej i osoba stosująca przemoc domową zamieszkują razem, jak i wtedy, gdy nie zamieszkują razem policjant lub żołnierz mają prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc domową stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia na 14 dni:
◊ zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej na wyrażoną w metrach odległość, zwany "zakazem zbliżania" lub:
◊ zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej, zwany "zakazem kontaktowania" lub:
◊ zakaz wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy, i przebywania na tym terenie, zwany "zakazem wstępu”. Tego zakazu nie można jednak zastosować, jeżeli osoba stosująca przemoc domową jest w wymienionych miejscach zatrudniona lub pobiera tam naukę.
♦ Zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu są natychmiast wykonalne (obowiązują od chwili ich wydania).
♦ Policjant lub żołnierz mogą wydać każdy z ww. środków samodzielnie lub łącznie np.:
◊ gdy osoba stosująca przemoc domową i osoba jej doznająca zamieszkują razem: przykładowo, służby mogą wydać jednocześnie nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu;
◊ gdy osoba stosująca przemoc i osoba doznająca przemocy nie zamieszkują razem: przykładowo, służby mogą wydać jednocześnie zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu;
♦ Następstwa wydania przez Policję lub Żandarmerię Wojskową nakazu i zakazu oraz zakazów:
◊ Po wydaniu nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania, zakazu wstępu Policja lub Żandarmeria Wojskowa mają obowiązek przynajmniej trzykrotnie sprawdzić, czy nie są one naruszane.
◊ Naruszenie nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania, zakazu wstępu stanowi wykroczenie ścigane z urzędu (gdy Policja lub Żandarmeria Wojskowa dowiedzą się o tym podejmują czynności, nie jest potrzebny wniosek/żądanie ścigania). Postępowanie o to wykroczenie toczy się przed sądem w trybie przyspieszonym.
◊ Nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania, zakaz wstępu obowiązują 14 dni. Mogą ustać wcześniej, jeżeli osoba, wobec której zostały wydane złoży zażalenie do sądu, a sąd uzna zażalenie za zasadne i uchyli środek lub środki zastosowane przez policjanta lub żołnierza.
◊ Jeżeli w okresie obowiązywania nakazu i zakazu osoba stosująca przemoc domową, będzie chciała zabrać ze wspólnie zajmowanego mieszkania i z jego bezpośredniego otoczenia mienie stanowiącego jej własność (przedmioty osobistego użytku, przedmioty niezbędne do wykonywania osobistej pracy zarobkowej, zwierzęta domowe będące jej własnością niezbędne do codziennego funkcjonowania lub pracy zarobkowej) może to zrobić jeden raz, wyłącznie w obecności policjanta lub żołnierza. Termin pobrania mienia musi być uzgodniony z osobą doznającą przemocy domowej.