W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nieodpłatna pomoc prawna na terenach objętych stanem klęski żywiołowej

23.09.2024

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, działające w ramach finansowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości programu, świadczą pomoc także dla osób dotkniętych skutkami powodzi.

Nieodpłatna pomoc prawna

Prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże Państwu, jakie są Państwa prawa, obowiązki i możliwości prawne – również te związane ze stratami spowodowanymi powodzią. Pokaże sposób rozwiązania konkretnego problemu prawnego. Będzie też wsparciem przy wypełnianiu druków i formularzy dotyczących rządowych programów wsparcia dla powodzian czy przy ubieganiu się o odszkodowanie za popowodziowe zniszczenia.

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianą przepisów, by wszystkie osoby, których dotknęły skutki klęski żywiołowej – powodzi – mogły skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. O efektach tych prac będziemy na bieżąco informować.

Tereny, na których wprowadzono stan klęski żywiołowej:

  • w województwie dolnośląskim – powiaty: dzierżoniowski, lubański, świdnicki, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra. Decyzją Rady Ministrów z 20 września 2024 r. wprowadzono stan klęski żywiołowej na terenie powiatu: bolesławieckiego, jaworskiego, legnickiego i złotoryjskiego. Decyzją Rady Ministrów z 21 września 2024 r. wprowadzono dodatkowo stan klęski żywiołowej na terenie: powiatu zgorzeleckiego, gminy miejską Oława oraz gminy wiejską Oława w powiecie oławskim, gminy Kąty Wrocławskie oraz gminy Sobótka w powiecie wrocławskim;
  • w województwie opolskim – powiaty: brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski, krapkowicki, głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
  • w województwie śląskim – powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała;
  • Decyzją Rady Ministrów z 21 września 2024 r. wprowadzono stan klęski żywiołowej na terenie województwa lubuskiego: gminy miejsko-wiejskiej Szprotawa, miasta Żagań, miasta Małomice i gminy wiejskiej Żagań w powiecie żagańskim.

Na terenach dotkniętych powodzią są obecnie 174 miejsca, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.  Poniżej znajdą Państwo link do pełnej mapy punktów:

https://zapisy-np.ms.gov.pl/

UWAGA! Z informacji przekazanych przez powiatowych koordynatorów NPP wynika, że część z punktów działa zdalnie. Zanim udadzą się Państwo do konkretnego miejsca, prosimy zadzwonić i upewnić się, że zasady funkcjonowania nie uległy zmianie.

W załączniku tabela z danymi adresowymi i numerami telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat form udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

 

Materiały

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej - telefony
Punkty​_funkcjonujące​_w​_miejscach​_objetych​_stanem​_klęski​_żywiołowej​_aktualizacja​_na​_dzień​_23​_września​_2024​_z​_telefonami​_do​_powiatów.xlsx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}