Nominacje generalskie w Służbie Więziennej
11.02.2021
Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Ministra Sprawiedliwości nadał stopień generała płk. Andrzejowi Leńczukowi, zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i płk. Marcinowi Strzelcowi, Rektorowi - Komendantowi Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Uroczystość odbyła się 11 lutego br. w Pałacu Prezydenckim.
Udział w niej wzięli: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z zastępcami - Michałem Wosiem i Marcinem Romanowskim, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, dyrektor biura dozoru elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej gen. Paweł Nasiłowski, szef BBN Paweł Soloch, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski.
Prezydent gratulował funkcjonariuszom: - Dziękuję za całą dotychczasową służbę, choć mocno chcę podkreślić, że to nie jest żadne jej podsumowanie. Nowy etap proszę traktować jako wyzwanie, które stoi przed panami.
- To były lata dobrze przepracowane dla Rzeczypospolitej. Kiedy dzisiaj patrzymy na stan polskiego więziennictwa, można śmiało powiedzieć, że jego sprawy są dobrze prowadzone – podkreślała głowa państwa. - To wielka odpowiedzialność. To służba wiążąca się z wieloma wyzwaniami, ale przede wszystkim z wielkimi oczekiwaniami społecznymi. Te oczekiwania są dwa. Przede wszystkim to, że społeczeństwo będzie bezpieczne, czyli ci, którzy zostali osadzeni, będą dobrze strzeżeni i nie wrócą samowolnie do społeczeństwa. A po drugie, że będzie bezpieczna także służba funkcjonariuszy więziennych.
Prezydent dziękował też za utworzenie i pracę Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. – Ogromnie się cieszę, panie ministrze, i dziękuję za tę decyzję o jej utworzeniu. To bardzo ważne, aby funkcjonariusze Służby Więziennej byli dobrze przygotowani do swoich zadań - stwierdził.
Płk Andrzej Leńczuk ukończył studia socjologiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, studia podyplomowe z penitencjarystyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Służbę rozpoczął 1 marca 1994 roku w Zakładzie Karnym w Jaśle. W 2013 roku został powołany na stanowisko dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie, a 5 marca 2015 roku mianowany na stanowisko dyrektora Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. 12 lutego 2020 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
Płk Marcin Strzelec ukończył studia na Politechnice Łódzkiej, studia podyplomowe w Collegium Humanum w Szkole Głównej Menedżerskiej oraz studia podyplomowe w Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu. W 2015 roku uzyskał na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej stopień doktora nauk społecznych.
Pracę w Służbie Więziennej rozpoczął w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu w 2003 roku, a służbę jako funkcjonariusz pełni od 2004 roku. Od września 2015 do marca 2017 r. był zastępcą komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. W kwietniu 2017 roku był delegowany do służby poza formacją i pracował na Wydziale do spraw Służby Więziennej Departamentu Wykonywania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
W grudniu 2017 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Od maja 2018 r. do sierpnia 2020 r. pełnił funkcję pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. opracowania rozwiązań organizacyjnych i koncepcji dalszego funkcjonowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Od 1 stycznia 2019 roku - Rektor - Komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości