Nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi
18.09.2023
Sąd Apelacyjny w Łodzi zyskał nową siedzibę, co znacznie poprawi komfort obsługi mieszkańców i zapewni skuteczną pracę wymiaru sprawiedliwości. Tym samym, Miasto Łódź wzbogaciło się o odrestaurowany zabytkowy budynek dawnego Uniwersytetu Łódzkiego. W uroczystym otwarciu uczestniczył Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Cieplucha.
- Dziś bardzo ważny dzień dla łódzkiego sądownictwa i łódzkiego świata prawniczego. Bardzo się cieszę, że dobiegła końca wielka inwestycja, którą dziś oficjalnie oddajemy do użytku – powiedział obecny na otwarciu Sądu Apelacyjnego w Łodzi Piotr Cieplucha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Nowa siedziba Sądu Apelacyjnego ma powierzchnię ponad 8,6 tys. m kw, co zabezpiecza w pełni potrzeby sądu, również w przyszłości. Architektura obiektu odpowiada wizerunkowi sądu, zachowuje cechy charakteru miasta i zapewnia prawidłową obsługę interesantów z całego obszaru apelacji łódzkiej, a także komfortowe warunki dla pracowników. SA w Łodzi zajmuje się sprawami z 5 okręgów sądowych, obejmujących swoim zasięgiem 3 województwa. Poprzednia siedziba, w budynku użyczanym od Sądu Okręgowego w Łodzi, stała się niewystarczająca.
Minister Sprawiedliwości przykłada szczególną wagę, by sądy były jak najbliżej ludzi, a pracownicy wymiaru sprawiedliwości pełnili swoje zadania w jak najlepszych warunkach. Inwestycje Ministerstwa Sprawiedliwości, liczone w miliardach złotych, obejmują teren całego kraju.
- Współpracując na co dzień z Panem Ministrem Ziobro dokładamy wszelkich starań, by zapewnić wymiarowi sprawiedliwości jak najdogodniejsze warunki pracy. To flagowa, ale nie jedyna inwestycja na terenie apelacji łódzkiej. Dziękuję Panu Ministrowi Zbigniewowi Ziobro, że udało mu się znaleźć w budżecie resortu środki na ten ważny cel – podkreślił Wiceminister Cieplucha.
Korzystna adaptacja dawnej uczelni
Adaptacja obiektów szkolnych na użytek sądów jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Z założenia, takie placówki spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomieszczenia po dawnym Uniwersytecie Łódzkim pozwoliły na stworzenie sal rozpraw, sal konferencyjnych, posiedzeń, gabinetów i sal szkoleniowych.
Liczba pomieszczeń w budynku głównym pozwala na organizację wszystkich agend sądowych, służących obsłudze obywateli, takich jak: biuro obsługi interesantów, czytelnia akt, punkt odsłuchiwania nagrań odbytych rozpraw, portiernia wraz z pomieszczeniem ochrony i szatnia, z jednoczesnym zapewnieniem swobodnego dostępu do wszelkich informacji.
- Bardzo się cieszę się, że udało się dokonać kapitalnego remontu. Cieszę się jako łodzianin. Jestem przekonany, że nowo oddany budynek SA w Łodzi zapewni dużo lepszy komfort pracy i usprawni pracę sądu, do którego trafia z roku na rok coraz więcej spraw. Inwestycja ta poprawi komfort obsługi osób korzystających z sądu – przekonywał wiceszef MS.
Odzyskana perełka architektury
Po remoncie, położony w ścisłym centrum zabytkowy gmach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, zaadaptowany na nową siedzibę sądu, odzyskał dawną funkcjonalność i piękno. Budynek z 1910 roku, o bardzo wysokich walorach architektonicznych i estetycznych, został odrestaurowany z poszanowaniem jego tradycji. Architekci przywrócili oryginalny wygląd gmachu. Zachowali wszystkie detale, nadające mu niezwykły charakter. Nad projektem czuwał Łódzki Konserwator Zabytków.
Systematyczna poprawa warunków funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości jest wynikiem konsekwentnej polityki przyjętej przez resort pod kierownictwem Ministra Zbigniewa Ziobro. Tylko w 2023 r. otwarto nową siedzibę Sądu Rejonowego w Płocku, rozpoczęto budowę gmachu Sądu Rejonowego w Sosnowcu oraz Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia. Resort podjął decyzję o zakupie dodatkowego budynku na potrzeby Sądu Rejonowego w Pszczynie.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości