W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe sprawy międzypaństwowe przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

19.08.2020

Nowe sprawy międzypaństwowe przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu (dalej: Trybunał lub ETPCz) zostały złożone dwie nowe skargi międzypaństwowe Królestwo Niderlandów przeciwko Federacji Rosyjskiej (skarga nr 28525/20) oraz Księstwo Liechtensteinu przeciwko Republice Czeskiej (skarga nr 35738/20).

Większość skarg przed Trybunałem jest składana przez osoby fizyczne, grupy jednostek lub organizacje pozarządowe. Jednak zgodnie z art. 33 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja), państwa-strony również mogą składać skargi przeciwko sobie. Nie zdarza się to często - od czasu wejścia w życie Konwencji w 1953 roku, pojawiły się jedynie 24 takie sprawy. W bieżącym roku dwa państwa zdecydowały się złożyć skargi międzypaństwowe.

Królestwo Niderlandów przeciwko Federacji Rosyjskiej (skarga nr 28525/20)

W dniu 10 lipca 2020 roku rząd Królestwa Niderlandów złożył skargę międzypaństwową przeciwko Federacji Rosyjskiej. Dotyczy ona zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą w dniu 17 lipca 2014 roku. W katastrofie zginęło 298 osób, w tym 196 obywateli Królestwa Niderlandów. Według niderlandzkiego rządu samolot został zestrzelony z systemu rakiet ziemia-powietrze BUK-TELAR, który należał do Federacji Rosyjskiej i został przez nią dostarczony.

Rząd Królestwa Niderlandów zarzuca Federacji Rosyjskiej naruszenie art. 2 (prawo do życia), art. 3 (zakaz stosowania tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania) i art. 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji.

Księstwo Liechtensteinu przeciwko Republice Czeskiej (skarga nr 35738/20)         

W dniu 19 sierpnia 2020 roku rząd Księstwa Liechtensteinu złożyły skargę przeciwko Republice Czeskiej, dotyczącą naruszenia praw majątkowych swoich obywateli.

Po II wojnie światowej Czechosłowacja zaklasyfikowała obywateli Lichtensteinu jako osoby posiadające obywatelstwo niemieckie, do celów stosowania dekretów Prezydenta Republiki z 1945 roku (znanych również jako dekrety Beneša). Dekrety spowodowały konfiskatę mienia należącego do Niemców i Węgrów.

Rząd Liechtensteinu twierdzi, że doszło do naruszenia, między innymi art. 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego), art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) oraz art. 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji, jak również art. 1 Protokołu nr 1 (ochrona własności) do Konwencji.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
07.09.2020 15:18 Agnieszka Kowalska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Nowe sprawy międzypaństwowe przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka 1.0 07.09.2020 15:18 Agnieszka Kowalska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}