Nowe ustalenia ministerstwa dotyczące sytuacji w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju
28.11.2024
Podczas briefingu prasowego Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart przedstawiła nowe ustalenia resortu w sprawie Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Jerzmanicach-Zdroju. Podsumowała także podjęte działania na rzecz bezpieczeństwa wychowanków i ustabilizowania funkcjonowania placówki.
– W wyniku czynności kontrolnych w ośrodku wizytator z Ministerstwa Sprawiedliwości ujawnił kolejny przypadek przemocy wobec podopiecznego. Najwyższym priorytetem ministerstwa jest dobro i bezpieczeństwo wychowanków w tym ośrodku i zdecydowaną większość czasu poświęcamy właśnie z myślą o tym. Praca naszego wizytatora przyniosła dziś kolejne efekty. W związku z tym ministerstwo natychmiastowo usunęło wychowawcę z ośrodka, a sprawę przekazaliśmy do prokuratury – wyjaśnia Maria Ejchart.
Reakcja służb była ekspresowa. Wychowawca został już zatrzymany i są prowadzone czynności z jego udziałem. Zabezpieczono również nagranie z monitoringu, które stanowi dowód w sprawie.
Sztab kryzysowy w ministerstwie
Jak poinformowała wiceministra Ejchart, w Ministerstwie powołany został sztab kryzysowy, który zajmuje się sprawą Ośrodka w Jerzmanicach-Zdroju. Poza tymi działaniami koordynowana przez p.o. dyrektora (dotychczasowy dyrektor jest zawieszony) Rada Ośrodka intensywnie pracuje nad uspokojeniem sytuacji i zapewnieniem bezpieczeństwa podopiecznym.
Kolejne działania natychmiastowe:
- Zorganizowana została pomoc zespołu psychologów z Głogowa i Bolesławca, którzy będą wspierać zarówno chłopców, jak i pracowników ośrodka przez najbliższe dni.
- Dyrekcja ośrodka nawiązała współpracę z dodatkowymi zewnętrznymi psychologami, którzy przeprowadzą superwizję z pracownikami placówki.
- Od 2 grudnia 2024 roku w placówce na stałe zatrudnieni zostaną dwaj psychologowie, którzy przeprowadzą szczegółowe badanie sytuacji panującej w placówce, aby lepiej zrozumieć potrzeby zarówno podopiecznych, jak i personelu oraz podjąć z nimi pracę.
- Do współpracy w ramach ministerialnego sztabu kryzysowego zaproszona zostanie Rzecznika Praw Dziecka. A także do udziału przy pracach nad wnioskami i zmianami systemowymi w obszarze resocjalizacji nieletnich.
Poza tym Ministerstwo utrzymuje regularną współpracę z prokuraturą okręgową oraz rejonową, a także utrzymuje stały, roboczy kontakt z nową dyrektor ośrodka, zapewniając pełne wsparcie w zakresie bieżącego zarządzania sytuacją. Monitorowany jest również stan zdrowia chłopca po próbie samobójczej, który nadal utrzymywany jest w śpiączce farmakologicznej.
Działania systemowe:
Poza krokami interwencyjnymi w Ministerstwie przygotowany został plan działań systemowych. Jak przekazała wiceministra Maria Ejchart obejmuje on:
- Pilne zorganizowanie specjalnego spotkania dyrektorów Ośrodków Wychowawczych (OOW), Zakładów Poprawczych (ZP) i schronisk dla nieletnich (30 jednostek), które odbędzie się w najbliższych dniach. Po spotkaniu przedstawiony zostanie raport z wnioskami i rekomendacjami,
- Pogłębione badanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, które polegać będzie na analizie praktyk orzekania o zastosowaniu środka wychowawczego w postaci umieszczenia dziecka w ośrodkach,
- Zwiększenie liczby wizytatorów ministerialnych oraz ewaluację modelu kontrolowania i wspierania ośrodków wychowawczych,
- Maksymalne zaangażowanie zespołu eksperckiego w kontynuowanie prac nad nową ustawą o resocjalizacji nieletnich, która zwiększy bezpieczeństwo dzieci,
- Konsultacje eksperckie w obszarze przemocy wobec dzieci i resocjalizacji młodzieży – poszukiwanie systemowych rozwiązań.
M. Ejchart: nie krytykujmy wychowawców ośrodków na oślep
– Wszystkie działania w tej sprawie są traktowane priorytetowo – podkreśliła wiceministra Ejchart. – Mam jednak ogromny apel zarówno do mediów, ekspertów, komentatorów i opinii publicznej poruszonych sprawą, tak jak my: pozwólmy ośrodkowi pracować i podźwignąć się z tej sytuacji, nie wzmagajmy emocji. To bardzo źle działa i na chłopców, i na personel. Wszyscy potrzebują spokoju i poczucia stabilizacji. Nie krytykujmy na oślep całego środowiska zawodowego ośrodków wychowawczych oraz nie czyńmy z nich złych ludzi. Wychowawcy wykonują niezwykle trudną i ważną pracę oraz zasługują jako grupa zawodowa na najwyższy społeczny szacunek.
Na temat wydarzeń w Jerzmanicach-Zdroju wypowiedział się dziś również w jednym z wywiadów Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw Nadzoru nad Zakładami dla Nieletnich profesor Marek Konopczyński.
– Ten dramatyczny przypadek nie jest dowodem na to, że w każdej placówce dzieje się coś złego. Nie możemy tego uogólniać – podkreślił profesor Konopczyński. – Najgorszą rzeczą, jaka mogłaby się wydarzyć, byłoby podjęcie medialnej próby stworzenia z tego sensacyjnego serialu kryminalnego, który mógłby zaszkodzić wszystkim placówkom, w których codziennie pracuje wielu zaangażowanych ludzi, bo z mojego doświadczenia wynika, że kadra w placówkach resocjalizacyjnych to osoby, które poświęcają się dla dzieci.
Kierownictwo resortu deklaruje, że sztab kryzysowy będzie pracował tak długo jak to konieczne. – Ministerstwo skutecznie identyfikuje i bez cienia zawahania się eliminuje z pracy wychowawców krzywdzących te dzieci oraz łamiących prawo, choćby mieli największe zasługi i staż zawodowy. Nie czekaliśmy biernie na ustalenia prokuratury, tylko od razu podjęliśmy działania uzupełniające i współpracę z nią, aby też samodzielnie ustalić jak najwięcej, zareagować w kompetencjach ministerstwa i pomóc prokuraturze w szybkim działaniu – podkreśla wiceministra Ejchart.