W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości

29.05.2024

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiały na przejrzystych zasadach do najbardziej potrzebujących. Dziś (29.05.2024 r.) minister sprawiedliwości Adam Bodnar, wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz p.o. dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Piotr Krasiński przedstawili najważniejsze zmiany, wskazali na wcześniejsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości i zaprosili do wypełnienia ankiety, która pomoże wyznaczyć kierunki działalności Funduszu.

Nowe zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości

Podczas konferencji prasowej minister Adam Bodnar poinformował o zwiększonym wykorzystywaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości w konkretnych okręgach wyborczych, gdzie kandydatami byli politycy Suwerennej Polski.
Naszym zdaniem są to informacje istotne z punktu widzenia tego, czym zajmuje się na co dzień Państwowa Komisja Wyborcza, ale także są one istotne dla nas, dla społeczeństwa, żebyśmy mieli pełny ogląd sytuacji – powiedział minister.

Szef resortu sprawiedliwości przekazał, że wyjaśnianiem nieprawidłowości w Funduszu zajmuje się m.in. Centralne Biuro Antykorupcyjne, Najwyższa Izba Kontroli, Krajowa Administracja Skarbowa i Główny Inspektor Informacji Finansowej, Prokuratoria Generalna RP oraz Prokuratura Krajowa w tym Zespół Śledczy nr 2.
- Ten zespół mierzy się naprawdę z gigantyczną pracą śledczą i myślę, że dzień po dniu będziemy poznawali jej efekty.
Podobnie w resorcie wykonaliśmy w ostatnim czasie tytaniczną pracę, aby ten Fundusz postawić na nogi - podkreślił.

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz mówiła o nieprawidłowościach, które dotyczyły funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości.
- Na początku roku zleciliśmy kontrolę wewnętrzną. Kontrola ta wykazała, że 40 procent analizowanych umów budzi wątpliwości, czy dotacje na ich podstawie przyznano zgodnie z prawem. Część umów trafiła do analizy Prokuratorii Generalnej. W wyniku różnych kontroli i analiz wiemy, że 23 umowy budzą poważne wątpliwości i są dotknięte sankcją nieważności – przyznała wiceministra Rudzińska-Bluszcz. Dodała, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie mogło domagać się zwrotu wypłaconych środków. 

Wiceministra zapowiedziała także zmianę przepisów dotyczących Funduszu. Główną nowelizacją będzie usunięcie możliwość arbitralnego przyznawania dotacji przez Ministra Sprawiedliwości. W resorcie powstanie nowy departament – Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, którym kierować będzie Piotr Krasiński.

Wiceministra Rudzińska-Bluszcz zapowiedziała również nowy konkurs w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Przedmiotem tego konkursu będą Centra Pomocy Dzieciom, gdzie będzie udzielana interdyscyplinarna pomoc dla dzieci-ofiar przestępstw.

Dyrektor Piotr Krasiński poinformował, że nowy konkurs pozwoli utworzyć w 10 regionach Polski centra pomocy.
- Skupiamy się na tym, aby były one jak najbardziej wyspecjalizowane i profesjonalne. Najważniejsze, żeby centra, które powstaną, zapewniły dzieciom i ich rodzinom interdyscyplinarną pomoc. Jest to ambitny plan, ale jak najbardziej realizowalny, aby od 1 stycznia przyszłego roku centra działały w całej Polsce. Uzupełnią one działającą już dziś sieć – mówił.

Dyrektor wskazywał na przejrzystość warunków nowego konkursu, w którym oferty będą oceniane merytorycznie przez ekspertów zewnętrznych, bez arbitralnego przyznawania dotacji. Dyrektor zachęcał też do wypełnienia ankiety (link poniżej), której wyniki pomogą wyznaczyć kierunki działalności Funduszu i ocenić realne potrzeby.

Podczas konferencji Minister Adam Bodnar przekazał także, że resort opublikował interaktywną mapę dofinansowań dotacji z Funduszu Sprawiedliwości udzielonych w trybie pozanaborowym.

- Nam - poprzez udostępnienie tej mapy - chodzi o pokazanie pewnego procesu, w ramach którego mogło dochodzić do wydatkowania środków publicznych na cele, które mogły mieć podstawę prawną, mogły być wydatkowane na podstawie paragrafu 11 rozporządzenia ws. Funduszu Sprawiedliwości, natomiast mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia etycznego oraz z punktu widzenia tego, czy te wydatki nie krzyżowały się z wydatkami i bardzo restrykcyjnymi regułami finansowania kampanii wyborczej – powiedział minister Bodnar, dodając, że liczy na analizę Państwowej Komisji Wyborczej.

Szef resortu poinformował również, że kolejne wnioski o uchylenie immunitetu są w przygotowaniu i będą odnosić się z dotacjami na rzecz bardzo konkretnych podmiotów.

https://forms.office.com/e/ChCyxdn2Nk

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości 

{"register":{"columns":[]}}