Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego pozwoli przesyłać dokumenty elektronicznie
03.01.2025
W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która pozwoli przesyłać dokumenty elektronicznie w sprawach karnych i wykroczeniowych przez portal informacyjny. Rozwiązanie znacząco zmniejszy wydatki sądów i przyspieszy postępowania. Projekt przepisów 2 stycznia br. został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego i trafił do konsultacji społecznych.
Zaproponowane regulacje sprawią, że prokuratorzy, pełnomocnicy sądowi (adwokaci lub radcy prawni) oraz przedstawiciele Prokuratorii Generalnej będą mogli przesyłać do sądu pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego. Dotyczy to wniosków o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych (apelacji i zażaleń), odpowiedzi na środki odwoławcze i innych pism sporządzanych w postępowaniu odwoławczym.
Pismo po przesłaniu przez portal informacyjny trafi automatycznie do konkretnej sprawy. Rozwiązanie zaoszczędzi czas stronom i pracownikom sądów. Nie trzeba będzie przesyłać pism tradycyjną pocztą, ani przekazywać ich przez biuro podawcze do odpowiedniego wydziału sądowego.
Przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.
Składanie pism za pośrednictwem portalu informacyjnego będzie wprowadzane stopniowo, by nie zakłócić sprawnego funkcjonowania systemów informatycznych. Obecnie ta możliwość jest ograniczona, zarówno wobec osób, które mogą jego składać, jak i pism przesyłanych przez portal. Ograniczenie pozwoli dostosować systemy informatyczne do nowych potrzeb, zapewni bezpieczeństwo oraz umożliwi sądom i stronom stopniowe wdrażanie nowych rozwiązań technicznych. Początkowo będzie można przesyłać pisma tylko w postępowaniu karnym. Następnie rozwiązanie obejmie pozostałe postępowania.
Dodatkową zmianą będzie możliwość doręczenia przez portal informacyjny pism stronom postępowania, które zdecydują się na taki sposób dokonywania doręczeń. Jeżeli ktoś tego nie zrobi, będzie nadal otrzymywał pisma tradycyjną pocztą. To rozwiązanie zacznie obowiązywać po upływie roku od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.