Nowoczesny sprzęt dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości
16.01.2020
Specjalistyczne urządzenia służące ratowaniu zdrowia i życia ofiar przestępstw trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dzięki Funduszowi Sprawiedliwości. Jego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który odwiedził 16 stycznia 2020 r. pracownię, gdzie uruchamiany jest kupiony za te środki nowoczesny tomograf komputerowy.
- To urządzenie znacznie przyspiesza badania, co ma wielkie znaczenie, gdy liczy się czas, a stawką jest życie ludzi. Umożliwia też precyzyjną diagnozę i pozwala kilkakrotnie zwiększyć liczbę pacjentów, jaką szpital może zbadać w porównaniu z pracą dotąd działającego tu sprzętu. To jak zamiana trabanta na mercedesa – mówił o tomografie Minister Zbigniew Ziobro. Obiecał też, że zarówno ten kielecki szpital, jak i inne placówki z woj. świętokrzyskiego nadal mogą liczyć na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości.
Umowę umożliwiającą sfinansowanie zakupów sprzętu podpisali we wrześniu 2019 r. w Kielcach Minister Zbigniew Ziobro i dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski. Dzięki temu pieniądze zostały przeznaczone na tomograf wraz z wyposażeniem oraz inny specjalistyczny sprzęt. Te urządzenia pozwalają placówce na pełne zdiagnozowanie stanu osób pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa, a to - dzięki szybkim badaniom – umożliwia skuteczne leczenie.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest jednym z największych ośrodków medycznych w Polsce. Działa tu oddział ratunkowy i izba pediatryczna, gdzie często trafiają pacjenci po poważnych urazach. To jedyna placówka w woj. świętokrzyskim, która kompleksowo udziela pomocy ofiarom przemocy domowej i wypadków komunikacyjnych, również tych masowych. Uzupełnienie wyposażenia szpitala pozwoli na przyjmowanie większej liczby poszkodowanych. Tu także leczone są najciężej poszkodowane dzieci – ofiary przestępstw.
Fundusz Sprawiedliwości został powołany, aby wspierać instytucje i organizacje, które zajmują się udzielaniem pomocy osobom pokrzywdzonym. Do Funduszu trafiają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw i jako swoiste zadośćuczynienie służą ich ofiarom.
Do ustawowych zadań Funduszu Sprawiedliwości należy też wsparcie starań poszkodowanych o powrót do normalnego życia. Co roku w Polsce około 200 tys. osób pada ofiarą przestępstw. Znaczna część z nich to kobiety i dzieci. Państwo ma obowiązek niesienia im pomocy. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości