Nowy Program współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami społecznymi
18.12.2024
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowy Program współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2025-2028. Zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Program tworzy ogólne i stabilne ramy współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami społecznymi. Jednak jego efektywność zależy od wszystkich uczestników. Dlatego zachęcamy Państwa do dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi sposobu realizacji współpracy. Korespondencję w tej sprawie prosimy przesyłać na adres: pozarzadowe.org@ms.gov.pl
Dialog i współpraca pomiędzy instytucjami państwa a społeczeństwem, reprezentowanym przez organizacje społeczne, to kluczowe elementy porządku prawnego, który opiera się na zasadzie pomocniczości.
Włączanie i wspieranie organizacji pozarządowych, obywateli w procesy decyzyjne oraz wykorzystanie ich doświadczeń to fundament każdego demokratycznego i praworządnego państwa, które chce rozwijać się w sposób stabilny i zrównoważony. Dotyczy to zarówno tworzenia, jak i zmiany przepisów prawa oraz bieżącej współpracy.
Ministerstwo Sprawiedliwości jest otwarte na współpracę z organizacjami społecznymi. To także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które chce uczestniczyć w podejmowaniu decyzji oraz dbać o obecność uniwersalnych wartości w publicznej debacie.
Transparentne zasady współpracy Ministra Sprawiedliwości z otoczeniem społecznym są korzystne zarówno dla państwa, jak i obywateli. Państwo może wówczas tworzyć lepsze regulacje, a obywatele realizować swoje prawa i troszczyć się o wspólne dobro.
Celem Programu współpracy jest wywarcie pozytywnego wpływu na współpracę Ministra z organizacjami społecznymi. Współpraca dotyczy głównie planowania oraz realizacji działań, które wzmocnią obszary:
• tworzenia dobrego prawa, które kształtuje wymiar sprawiedliwości, i egzekwowanie prawa,
• budowania zaufania do sądownictwa i otoczenia instytucjonalnego wymiaru sprawiedliwości,
• podejmowania decyzji i działań na poziomie krajowym i europejskim, które uwzględniają potrzeby głównych interesariuszy.
Wszystko to w imię wartości i zasad zawartych w Konstytucji, takich jak solidarność, wolność, godność człowieka i dobro wspólne.
Podstawą prawną funkcjonowania programu jest Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 listopada 2024 r. w sprawie Programu współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2025-2028 (Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości poz. 277). Wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Materiały
Nowy Program współpracy Ministra Sprawiedliwości z organizacjami społecznymiProgram_współpracy_Ministra_Sprawiedliwości_z_organizacjami_pozarządowymi_i_innymi_podmiotami_wymienionymi_w_art3_ust3_ustawy_o_działalności_pożytku_publicznego_i_o_wolontariacie_na_lata_2025-2028_na_stronę_MS.pdf 0.71MB