W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy wniosek o opinię doradczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

04.12.2020

W dniu 4 grudnia 2020 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (dalej: Trybunał lub ETPCz) poinformował o złożeniu wniosku o sporządzenie opinii doradczej przez słowacki Sąd Najwyższy. Słowacja jest trzecim krajem, który wystąpił o taką opinię w ramach Protokołu nr 16 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: Konwencja). Pierwszy wniosek w październiku 2018 roku złożyła Francja, drugi w sierpniu 2019 roku Armenia.  

Wniosek Sądu Najwyższego Słowacji został złożony w kontekście postępowania karnego wszczętego w 2014 roku przeciwko policjantowi. W 2019 roku funkcjonariusz słowackiej policji wniósł do Sądu Najwyższego odwołanie od wyroku, skazującego go za spowodowanie uszkodzenia ciała i zakłócenie porządku publicznego. Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału z pytaniem czy Departament Kontroli i Inspekcji Służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który prowadził postępowanie przygotowawcze w sprawie policjanta, spełnia kryteria określone na mocy art. 2 (prawo do życia), art. 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) oraz art. 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji w odniesieniu do prowadzenia postępowań w sprawie przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy policji.

Protokół nr 16 do Konwencji wszedł w życie w dniu 1 sierpnia 2018 roku. Umożliwia on najwyższym sądom i trybunałom, określonym przez państwa członkowskie, które go ratyfikowały, zwrócenie się do Trybunału o wydanie opinii doradczej w kwestiach zasadniczych, dotyczących interpretacji lub stosowania praw i wolności, określonych w Konwencji lub jej protokołach. Wystąpienie z wnioskiem o wydanie opinii jest możliwe jedynie w związku ze sprawą toczącą się przed danym sądem lub trybunałem. ETPCz decyduje o przyjęciu albo odrzuceniu wniosku. Opinie doradcze nie są wiążące. Polska nie ratyfikowała Protokołu nr 16, wobec czego możliwość wystąpienia o opinię doradczą jest w stosunku do postępowań toczących się przed polskimi sądami wyłączona. 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
05.01.2021 12:09 Agnieszka Kowalska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
DWMPC IV
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Nowy wniosek o opinię doradczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 1.0 05.01.2021 12:09 Agnieszka Kowalska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}