Ochrona praw dzieci – konferencja naukowa w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości
14.10.2022
- Poprzez ochronę dzieci wspomagamy rodziny, a poprzez wsparcie rodzin przyczyniamy się do budowy zdrowego i sprawnego społeczeństwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas konferencji naukowej „Ochrona praw dziecka w systemie prawnym Rzeczypospolitej Polskiej”, która odbyła się w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości.
Wiceminister podkreślił, że także dzięki młodym ludziom zaangażowanym w działania na rzecz dzieci i młodzieży resort sprawiedliwości może wypracować nowe, skuteczne rozwiązania, które pozwolą lepiej chronić najmłodszych.
- Dziecko niewątpliwie jest najwrażliwszym elementem rodziny. Dzięki wartościom wyniesionym z domu kolejne pokolenia młodych Polaków mogą tworzyć historię, z której będziemy dumni – stwierdził Marcin Romanowski.
Dopełnieniem działań rodziny jest edukacja w szkole, której zadaniem jest przygotowanie młodego człowieka do odpowiedzialnego wkroczenia w dorosłe życie. Ministerstwo Sprawiedliwości w swojej ofercie kierowanej do uczniów szkół przedstawia bogaty wachlarz inicjatyw z zakresu edukacji prawnej, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie.
Przykładem skutecznych przepisów prawnych, przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości są natomiast regulacje zawarte w ustawie antyprzemocowej 2.0, która ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych – ofiar przemocy domowej. Przyjęte rozwiązania pozwalają ofierze i jej opiekunom uzyskać natychmiastowe wsparcie, dzięki czemu nie jest ona zmuszona do życia pod jednym dachem z prześladowcą czy szukania schronienia poza własnym domem.
Dodatkowo ustawa wprowadziła nowe narzędzia: zakaz zbliżania się sprawcy przemocy do pokrzywdzonej przez niego osoby, zakaz komunikowania się z nią oraz zakaz wstępu w określone miejsca (takie jak szkoła czy zakład pracy).
Podczas konferencji został odczytany list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Do młodych słuchaczy zwrócił się także Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który wskazał, że ochrona praw dziecka ma silne oparcie w ustawie zasadniczej.
– Nasza konstytucja podaje kilka podstawowych praw dziecka: począwszy od prawa do życia, przez prawo do wychowania w rodzinie, ale także prawo do edukacji i do ochrony przez wymiar sprawiedliwości. Według konstytucji dzieci powinny być chronione przed deprawacją, demoralizacją, przed przestępczością i przemocą. Pod względem ochrony praw dziecka jesteśmy przez ONZ stawiani za wzór na arenie międzynarodowej. Sam fakt, że instytucja Rzecznika Praw Dziecka jest urzędem wpisanym do konstytucji, to ewenement na skalę światową – mówił Mikołaj Pawlak.
Konferencja została zorganizowana przez Młodzieżową Radę Sprawiedliwości we współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości, Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości oraz Radą Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki.
Wśród prelegentów znalazło się wielu ekspertów z zakresu praw dziecka i ucznia.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości