Odznaczenia i nagrody dla nauczycieli zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich
14.10.2021
Nauczyciele, wychowawcy, psychologowie - pracownicy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich otrzymali z okazji Dnia Edukacji Narodowej medale i nagrody za wyjątkową pracę. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, wręczając razem z wiceministrem edukacji i nauki Tomaszem Rzymkowskim te wyróżnienia, mówił o nadchodzącej wielkiej reformie sytemu resocjalizacji nieletnich.
- Dziękujemy za wyjątkowe poświęcenie nauczycielom i wychowawcom z zakładów poprawczych oraz schronisk dla nieletnich. Aby dać im dodatkowe narzędzia i pomóc w skutecznej resocjalizacji, a właściwie – socjalizacji wychowanków, mamy gotowy projekt zmiany ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ta wielka reforma powinna wejść w życie już w przyszłym roku – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Podkreślił, że nowe przepisy zmienią system, który nie był reformowany od blisko 40 lat. Te rozwiązania będą służyć także osobom nieletnim, bo dzięki reformie osoby, które pierwszy raz weszły w konflikt z prawem, nie będą przebywać razem z mocno zdemoralizowanymi młodymi ludźmi, sprawcami najcięższych przestępstw.
– W przypadku drobnych wykroczeń popełnionych przez nieletnich w większym stopniu wykorzystamy takie środki wychowawcze, jak choćby prace społeczne - grabienie liści czy sprzątanie szkoły zlecone przez dyrektora, nie tylko środki karne – podkreślił wiceminister.
Jednak nie oznacza to pobłażliwości wobec zdemoralizowanych sprawców ciężkich przestępstw. Dzięki nowym przepisom np. badania na obecność alkoholu czy środków psychotropowych we krwi w zakładach poprawczych będą mieć podstawę ustawową.
- Dziękuję za konsultacje i wszystkie opinie na temat nowych przepisów. Jak sami podkreślacie, w tych szczególnych miejscach, w jakich pracujecie, wielkim sukcesem jest to, gdy młodociani wychowankowie zmieniają swe życie, pracują, zakładają rodziny i nie trafiają do systemu penitencjarnego – powiedział Michał Woś, gratulując wyróżnionym.
- W dniu, gdy obchodzimy rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego ministerstwa oświaty w Europie, dziękujemy za to, że nie tylko przekazujecie swym podopiecznym wiedzę i uczycie ich zawodu, ale także wspomagacie proces wychowawczy lub nawet zastępujecie rodzinę tym, którzy na wsparcie własnych krewnych nie mogą liczyć - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski podczas uroczystości.
Za wzorowe wykonywanie zawodowych obowiązków postanowieniem Prezydenta RP, na podstawie art. 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę na wniosek Ministra Sprawiedliwości zostali wyróżnieni:
- Halina Witczak
- Waldemar Januszewski
- Stanisław Owsiany
- Marek Szklorz
- Barbara Szwed
- Jadwiga Pyza
- Jerzy Linnert
- Krzysztof Wołoszczak
Srebrny Medal za Długoletnią Służbę na wniosek Ministra Sprawiedliwości otrzymali Dariusz Kołnierzak i Arkadiusz Pala.
Natomiast decyzją Ministra Edukacji i Nauki za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania na wniosek Ministra Sprawiedliwości Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:
- Szymon Bolik
- Małgorzata Merta
- Wojciech Mroczkowski
- Marek Skowroński
- Marzena Tecław
Nagrodę Ministra Sprawiedliwości otrzymali:
- Igor Chojnacki
- Ireneusz Drewnik
- Mariusz Drwal
- Remigiusz Flak
- Przemysław Frąckowiak
- Piotr Kaczmarek
- Małgorzata Kłopotowska
- Lidia Kozłowska-Rusin
- Filip Kucharzewski
- Barbara Kujawska
- Paweł Kurt
- Maciej Leciejewski
- Jolanta Mróz
- Janusz Ogonowski
- Maciej Paź
- Dawid Pniewski
- Artur Półrolniczak
- Aneta Ptak
- Paweł Smagór
- Łukasz Staszewski
- Jolanta Szymczak
- Andrzej Tomczyk
- Rafał Wysocki
- Grzegorz Rogowski
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości