Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości
02.10.2020
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości organizuje Olimpiadę Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest doskonałą okazją do poznania zagadnień prawnych, z którymi każdy codziennie się styka.
Kupno telefonu, podpisanie umowy świadczenia usług internetowych, kupno biletu komunikacji miejskiej - to tylko przykłady czynności prawnych, których dokonujemy praktycznie każdego dnia. Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości popularyzuje edukację prawną, daje możliwość poszerzenia wiedzy uczniów o sprawach ważnych w codziennym życiu i rozwinięcia ich zainteresowań. Służy też kształtowaniu postawy obywatelskiej i zaangażowaniu młodych ludzi w życie społeczne. Honorowy patronat nad Olimpiadą sprawuje Minister Sprawiedliwości.
- Jestem głęboko przekonany, że Olimpiada Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości będzie stanowić czynnik motywujący uczniów szkół ponadpodstawowych do głębszego poznania zagadnień prawnych i społecznych - podkreślił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski w zaproszeniu skierowanym do szkół.
Atrakcyjne nagrody
Dla laureatów, czyli trzech osób, które osiągną najlepsze wyniki w konkursie, przewidziano nagrody finansowe o łącznej wartości 12 000 złotych. 5000 złotych otrzyma zwycięzca konkursu, 4 000 złotych zdobywca drugiego miejsca, a 3 000 złotych osoba, która zajmie trzecie miejsce. Nagrodą dla laureatów Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości może być także indeks umożliwiający rozpoczęcie studiów albo dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji na studia.
Organizator przewiduje również możliwość przyznania wyróżnień dla wybranych finalistów, czyli osób, które zostały finalistami Olimpiady, ale nie zostały jej laureatami, w formie nagród w wysokości 500 złotych.
Wszyscy laureaci oraz finaliści otrzymają dyplomy oraz zaświadczenia potwierdzające udział w Olimpiadzie.
Zasady i etapy konkursu
Olimpiada składa się z trzech etapów. Pierwszy to eliminacje - podzielony na pięć etapów test online. Zadanie będzie rozwiązywane przez internet przez wszystkich uczestników jednocześnie. W zależności od sytuacji epidemiologicznej będzie odbywać się to zdalnie, z uwzględnieniem niezbędnych zabezpieczeń przed oszustwem. Osoby, które przejdą do drugiego etapu, będą miały za zadanie przygotować pracę pisemną na jeden z przedstawionych przez organizatora tematów. Na rozwiązanie zadania przewidziane jest 180 minut. Duże znaczenie na tym etapie konkursu będzie miała kreatywność uczestników.
Wielki finał w Warszawie
Do finału, który odbędzie się w Warszawie w siedzibie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zakwalifikuje się 20 osób. Ostatni etap turnieju, do którego przechodzi 5 uczestników, podzielony jest na dwie rundy - eliminacyjną i ścisłego finału. Podczas rundy finałowej każdy z uczestników będzie odpowiadał na losowe pytania do momentu udzielenia trzech nieprawidłowych odpowiedzi.
Formularz zgłoszeniowy do konkursu, szczegółowy regulamin i terminarz można znaleźć na stronie http://iws.gov.pl/olimpiada/. Termin wpływania zgłoszeń mija 15 października br.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości