Owocna współpraca polskich i holenderskich sędziów
09.03.2020
W Gdańsku odbyła się trwająca od 4 do 6 marca br. narada prezesów niderlandzkich i polskich sądów apelacyjnych. Pomysłodawcami spotkania byli Prezes Sądu Apelacyjnego w Arnhem-Leeuwarden Fred van der Winkel i Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Rafał Dzyr, a gospodarzem - Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Artur Lesiak.
W naradzie wzięli udział prezesi Sądów Apelacyjnych w Den Bosch, Amsterdamie, Arnhem-Leeuwarden oraz Hadze, a także prezesi lub przedstawiciele prezesów Sądów Apelacyjnych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Gośćmi spotkania byli dr Anna Dalkowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, sędzia Dariusz Pawłyszcze - dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości i dr hab. Kamil Zaradkiewicz, sędzia Sądu Najwyższego.
Celem spotkania było wymiana doświadczeń oraz poszerzenie współpracy między Sądem Apelacyjnym w Arnhem-Leeuwarden a Sądem Apelacyjnym w Krakowie poprzez zaangażowanie w te kontakty kolejnych sądów z obu krajów.
Podczas narady przedstawiono strukturę sądownictwa oraz omówiono problemy, które dotykają dziś sądy oraz sędziów - zarówno w Niderlandach, jak i w Polsce. Wiceminister Anna Dalkowska zwróciła uwagę na ustrojowe usytuowanie sądów w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości trwającej w Polsce. Dyskusja dotyczyła także pozycji ustrojowej sądów niderlandzkich i postrzegania sędziów przez społeczeństwa obu państw.
Reprezentanci sądów apelacyjnych w Arnhem-Leeuwarden i Krakowie przedstawili zasady partnerstwa łączącego te sądy, wspólne inicjatywy, prezentując istotne efekty tej współpracy.
Rozmowy w Gdańsku doprowadziły do uroczystego podpisania deklaracji współpracy między Sądem Apelacyjnym w Warszawie a Sądem Apelacyjnym w Amsterdamie; Sądem Apelacyjnym w Poznaniu a Sądem Apelacyjnym w Hadze oraz między Sądem Apelacyjnym w Gdańsku a Sądem Apelacyjnym w Den Bosch.
Strony porozumienia zadeklarowały zamiar współpracy ułatwiającej sędziom utrzymywanie kontaktów zawodowych i kulturalnych oraz realizowanie przez sądy wspólnych projektów i występowanie z inicjatywami ważnymi z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości oraz jednolitego stosowania prawa Unii Europejskiej.
Partnerstwo ma być realizowane przez wymianę doświadczeń w zakresie postępowań sądowych, funkcjonowania krajowych wymiarów sprawiedliwości, mechanizmów skutecznej ochrony praw człowieka oraz wprowadzenia w życie norm europejskich w postępowaniach sądowych.
Goście z Niderlandów poznali najważniejsze wydarzenia z historii najnowszej naszego kraju, w tym Gdańska, zwiedzając m.in. Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości