W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich na konferencji poświęconej samobójstwom

20.01.2025

Prof. Marek Konopczyński reprezentował Ministra Sprawiedliwości na konferencji prasowej pt. „Najnowsze dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku – działania i rozwiązania”. Konferencję w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie zorganizowało Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich na konferencji poświęconej samobójstwom

– Dopiero Minister Adam Bodnar rozpoczął współpracę w zakresie profilaktyki i prewencji zachowań samobójczych w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości nie angażowało się w takie działania – podkreślił Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich prof. Marek Konopczyński podczas dzisiejszej (20 stycznia br.) konferencji.

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło współpracę z Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, które koordynuje działania w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w 2024 r. – W ramach tegorocznej współpracy Ministerstwo Sprawiedliwości opracuje standardy przeciwdziałania zachowaniom i samobójczym wśród nieletnich nadzorowanych przez kuratorów sądowych lub przebywających w placówkach dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości. Standardy posłużą do opracowania specjalistycznych szkoleń. Jedno będzie skierowane do pracowników placówek dla nieletnich, drugie do kuratorów sądowych dla nieletnich – mówił prof. Konopczyński.

Pracownicy placówek dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości, czyli wychowawcy, nauczyciele i pracownicy ochrony w Okręgowych Ośrodkach Wychowawczych, Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich są w kontakcie z osobami z grupy ryzyka zachowań samobójczych. Dlatego ważne jest, by potrafiły dostrzec sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego i odpowiednio na nie zareagować. 

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich podkreślił, że standardy zapobiegania próbom samobójczym i szkolenia będą w pełni zgodne ze standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, wprowadzonymi ustawą „Lex Kamilek”. – Mam nadzieję, że przygotowane rozwiązania realnie wpłyną na bezpieczeństwo młodzieży – stwierdził prof. Konopczyński. Dodał, że niezwykle ważna w zakresie zwalczania zachowań samobójczych jest współpraca z organizacjami pozarządowymi.

W latach 2014-2024 nie było samobójstw wśród nieletnich przebywających w placówkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości. Doszło natomiast do 29 prób samobójczych.

W konferencji uczestniczyli również m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji do spraw kryminalnych nadinspektor dr Tomasz Michułka, wiceminister edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, Kierownik Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym NPZ Anna Gil.

Według przedstawionego przez dr Halszkę Witkowską raportu w 2024 r. 4845 osób odebrało sobie życie, w tym 4088 mężczyzn i 757 kobiet. W porównaniu do 2023 r. to mniej o 388 samobójstw. – W 2024 r. odnotowano o 7,4 proc. samobójstw mniej niż rok wcześniej. To największy od dziesięciu lat spadek – wynika z raportu „Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP” zaprezentowanego na dzisiejszej konferencji.

– Spadek liczby samobójstw to sukces osób zaangażowanych w pracę z osobami w kryzysie – oceniła wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego dr Halszka Witkowska.

Osoby, które potrzebują wsparcia mogą je uzyskać dzwoniąc pod numer 800 70 22 22 do Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym lub pod numer 800 12 12 12 na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Oba telefony są czynne siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}