Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich na konferencji poświęconej samobójstwom
20.01.2025
Prof. Marek Konopczyński reprezentował Ministra Sprawiedliwości na konferencji prasowej pt. „Najnowsze dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku – działania i rozwiązania”. Konferencję w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie zorganizowało Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Suicydologiczne.
– Dopiero Minister Adam Bodnar rozpoczął współpracę w zakresie profilaktyki i prewencji zachowań samobójczych w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. Wcześniej Ministerstwo Sprawiedliwości nie angażowało się w takie działania – podkreślił Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich prof. Marek Konopczyński podczas dzisiejszej (20 stycznia br.) konferencji.
Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło współpracę z Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, które koordynuje działania w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w 2024 r. – W ramach tegorocznej współpracy Ministerstwo Sprawiedliwości opracuje standardy przeciwdziałania zachowaniom i samobójczym wśród nieletnich nadzorowanych przez kuratorów sądowych lub przebywających w placówkach dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości. Standardy posłużą do opracowania specjalistycznych szkoleń. Jedno będzie skierowane do pracowników placówek dla nieletnich, drugie do kuratorów sądowych dla nieletnich – mówił prof. Konopczyński.
Pracownicy placówek dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości, czyli wychowawcy, nauczyciele i pracownicy ochrony w Okręgowych Ośrodkach Wychowawczych, Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich są w kontakcie z osobami z grupy ryzyka zachowań samobójczych. Dlatego ważne jest, by potrafiły dostrzec sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego i odpowiednio na nie zareagować.
Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości do spraw nieletnich podkreślił, że standardy zapobiegania próbom samobójczym i szkolenia będą w pełni zgodne ze standardami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, wprowadzonymi ustawą „Lex Kamilek”. – Mam nadzieję, że przygotowane rozwiązania realnie wpłyną na bezpieczeństwo młodzieży – stwierdził prof. Konopczyński. Dodał, że niezwykle ważna w zakresie zwalczania zachowań samobójczych jest współpraca z organizacjami pozarządowymi.
W latach 2014-2024 nie było samobójstw wśród nieletnich przebywających w placówkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości. Doszło natomiast do 29 prób samobójczych.
W konferencji uczestniczyli również m.in. Zastępca Komendanta Głównego Policji do spraw kryminalnych nadinspektor dr Tomasz Michułka, wiceminister edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, Kierownik Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym NPZ Anna Gil.
Według przedstawionego przez dr Halszkę Witkowską raportu w 2024 r. 4845 osób odebrało sobie życie, w tym 4088 mężczyzn i 757 kobiet. W porównaniu do 2023 r. to mniej o 388 samobójstw. – W 2024 r. odnotowano o 7,4 proc. samobójstw mniej niż rok wcześniej. To największy od dziesięciu lat spadek – wynika z raportu „Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP” zaprezentowanego na dzisiejszej konferencji.
– Spadek liczby samobójstw to sukces osób zaangażowanych w pracę z osobami w kryzysie – oceniła wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego dr Halszka Witkowska.
Osoby, które potrzebują wsparcia mogą je uzyskać dzwoniąc pod numer 800 70 22 22 do Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym lub pod numer 800 12 12 12 na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Oba telefony są czynne siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.