W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich

05.06.2024

Dziś (5 czerwca br.) odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne oraz interesy Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono na nim kierunki działania.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

– Następne posiedzenia odbędą się w kolejnych tygodniach. Pierwszy raport, zgodnie z rozporządzeniem, jesteśmy zobligowani złożyć w ciągu 60 dni od rozpoczęcia prac – zapowiedział przewodniczący Komisji, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, gen. Jarosław Stróżyk. Termin publikacji określa zarządzenie prezesa Rady Ministrów z 21 maja br. powołujące Komisję. Instytucją odpowiedzialną za przygotowanie prac Komisji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Komisja ma pracować w zespołach tematycznych, zajmujących się rosyjskimi i białoruskimi wpływami na gospodarkę, szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa oraz media. Komisja, jak zapewnił jej przewodniczący, będzie korzystać z licznego grona ekspertów.

– W Komisji są osoby związane z różnymi środowiskami naukowymi, eksperckimi, tak aby zapewnić maksymalnie pełne spojrzenie na to, jak wyglądały i jak wyglądają wpływy rosyjskie oraz białoruskie na polską rzeczywistość – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. Podkreślił, że wśród osób współpracujących z Komisją znajdą się m.in. prokuratorzy w stanie spoczynku, którzy zajmowali się ściganiem rosyjskich i białoruskich szpiegów.

Gen. Jarosław Stróżyk przedstawił dziś (5 czerwca br.) skład rządowej Komisji. Zasiądą w niej:

1. Irena Lipowicz – profesor nauk społecznych, była ambasador RP w Austrii i była Rzecznik Praw Obywatelskich;
2. Dominika Kasprowicz – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowana w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ;
3. Katarzyna Bąkowicz – doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach, adiunkt i wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, naukowo zajmująca się dezinformacją;
4. Bartosz Machalica – historyk i politolog, doktor nauk społecznych, członek Kolegium IPN;
5. Adam Leszczyński – doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny SWPS, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej;
6. Grzegorz Motyka – profesor, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego;
7. Cezary Banasiński – doktor habilitowanego nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, były prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
8. Tomasz Chłoń – były ambasador RP w Estonii i na Słowacji, były szef misji NATO w Moskwie;
9. Paweł Białek – pułkownik, były zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2007-2012;
10.  Agnieszka Demczuk – doktor habilitowana, profesor UMCS w Lublinie, zajmującą się przeciwdziałaniem dezinformacji;
12. Paweł Ceranka – doktor nauk społecznych, zastępca dyrektora Biura Archiwum i Zarządzania Informacją w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Każdy z członków będzie zgłaszał katalog spraw, którymi potencjalnie zajmie się Komisja. Komisja jest otwarta na społeczne uwagi. Jej członkowie będą pracować dyskretnie, bez medialnych przesłuchań.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

{"register":{"columns":[]}}