W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podpisanie umowy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym o wykonywaniu wyroków

03.12.2024

Wiceministra Maria Ejchart podpisała dziś (3.12.2024 r.) w Hadze umowę między Polską a Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) o wykonywaniu wyroków. Zawarcie umowy podkreśla znaczenie Polski jako państwa aktywnie wspierającego sądownictwo międzynarodowe. Jest to szczególnie ważne, gdy trwa agresja Rosji na Ukrainę, a MTK ściga sprawców rosyjskich zbrodni wojennych.

Podpisanie umowy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym o wykonywaniu wyroków

- Chcemy, aby zawarcie umowy wskazywało, że Polska wypełnia swoje zobowiązania międzynarodowe, zwłaszcza w obszarze ścigania i karania zbrodni międzynarodowych. Niech będzie też dowodem trwałego wsparcia udzielanego Trybunałowi – powiedziała wiceministra Maria Ejchart. Rosyjska agresja na Ukrainę, jak dodała, jest wyrazem pogardy dla prawa międzynarodowego, co wymaga stanowczej odpowiedzi.

- Jednym z kluczowych elementów polskiej polityki zagranicznej jest udział w budowaniu stabilnego i bezpiecznego świata, w którym stosunki międzynarodowe oparte są na prawie, a nie na sile – zaznaczyła Maria Ejchart.

Ze strony Trybunału umowę podpisała sędzia Tomoko Akane, prezeska MTK.

Wzmocnienie współpracy

Międzynarodowy Trybunał Karny jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do sądzenia sprawców najcięższych zbrodni: ludobójstwa, agresji, zbrodni przeciwko ludzkości. Polska ratyfikowała statut MTK w 2001 r. i aktywnie współpracuje z Trybunałem. Zawarcie umowy o wykonywaniu wyroków wzmacnia tę współpracę. Wejście w życie umowy umożliwi wykonywanie w Polsce kar pozbawienia wolności wymierzanych przez Trybunał Haski.

Organem właściwym do realizowania wniosków MTK będzie Minister Sprawiedliwości. Po otrzymaniu wniosku Trybunału minister zwróci się do właściwego polskiego sądu, który każdorazowo będzie decydować o przyjęciu konkretnego skazanego i wyroku do wykonania. Natomiast MTK ma posiadać uprawnienia do nadzorowania sposobu i warunków wykonania kary pozbawienia wolności.

Podpisanie umowy było najważniejszym punktem udziału polskiej delegacji w dwudniowym (2-3 grudnia br.) Zgromadzeniu Państw-Stron Statutu Rzymskiego MTK. Wiceministra Maria Ejchart brała udział w sesjach plenarnych i licznych spotkaniach, m.in. z kierownictwem MTK oraz delegacjami USA, Wielkiej Brytanii i Francji.

Materiały

Umowa między RP a MTK ws. wykonywania wyroków MTK Załącznik do uchwały nr 23/2024 Rady Ministrów z dnia 28 marca 2024 r.
MTK​_UMOWA​_Zał​_do​_uchwały​_RM​_Umowa​_PL.pdf 0.30MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}