W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości dla ofiar zbrojnej napaści na Ukrainę

04.03.2022

Każdego dnia jesteśmy świadkami przerażających zbrodni, które reżim Putina popełnia na niewinnej ludności. Pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy będzie niewystarczająca, jeżeli nie zablokujemy wszystkich rosyjskich banków. Wbrew zapowiedziom największy rosyjski bank Sbierbank, jak też Gazprombank, nadal działają. Przez to nadal mogą być finansowane zbrodnie dokonywane przez reżim Putina. Dlatego apelujemy do Unii Europejskiej, na czele z Niemcami, o opamiętanie - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na dzisiejszej (4 marca br.) konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości dla ofiar zbrojnej napaści na Ukrainę

Wiceminister przypomniał zapewnienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza sprzed kilku dni o objęciu sankcjami wszystkich rosyjskich banków i odcięciu ich od międzynarodowego systemu SWIFT. Tak się jednak nie stało.

- Interesy finansowe nie mogą wygrywać z życiem i zdrowiem ludzi. Stąd nasze oburzenie i apel, by sankcje dotyczyły wszystkich banków, a nie wybranych. Nie wolno w systemie zostawiać luk, które pozwalają finansować reżim Putina – powiedział Marcin Warchoł.

Wiceminister Michał Woś podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi być konsekwentna w egzekwowaniu sankcji wobec Rosji. -  Aby prowadzić wojnę, Rosjanom potrzebne są dewizy, a pieniądze wciąż płyną do Moskwy. Trzeba zatrzymać przepływ krwawego euro na Kreml – apelował.

Pomoc od pierwszego dnia

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podsumował dotychczasową pomoc świadczoną na rzecz uchodźców przez Ministerstwo Sprawiedliwości. – Od pierwszego dnia wojny wspieramy ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainie. Robimy to m.in. za pomocą Funduszu Sprawiedliwości i 1500 punktów nieodpłatnego poradnictwa istniejących przy starostwach powiatowych.

- Resort sprawiedliwości pomaga i będzie pomagał. Ale chcielibyśmy, żeby wojna skończyła się jak najszybciej. Do tego konieczne są twarde sankcje wobec Rosji – dodał Michał Woś, który przedstawił działania pomocowe prowadzone przez Służbę Więzienną.

Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomoc jest udzielana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rodzaj udzielanej pomocy zależy od indywidualnej sytuacji potrzebujących.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą liczyć na doraźne i bezpłatne wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Przede wszystkim jest to pomoc prawna, psychologiczna i materialna, w tym bony żywnościowe, obuwie, ubrania. Fundusz zapewnia również pomoc tłumaczy.

Informacje w języku ukraińskim

Strona Funduszu Sprawiedliwości działa już w języku ukraińskim -  www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/ua/. Dzięki temu można szybciej i skuteczniej pomagać ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Zachęcamy też wszystkich potrzebujących do korzystania z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem telefonu: +48 222 309 900. Infolinia jest dostępna w języku ukraińskim przez całą dobę, a także w  rosyjskim i angielskim. Infolinia powstała dzięki Funduszowi Sprawiedliwości.

1900 miejsc pobytu dla uchodźców

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało na rzecz uchodźców z Ukrainy 1900 miejsc pobytu w podległych resortowi ośrodkach. Uchodźcy mogą skorzystać z nich bezpłatnie.

Sieć punktów pomocy

Uchodźcy mogą skorzystać z pomocy udzielanej przez Sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym. Działa już ponad 300 takich punktów, są prawie w każdym powiecie. Zapewniają ofiarom i świadkom przestępstw doraźną, szybką, nieodpłatną, kompleksową i profesjonalną pomoc – prawną, psychologiczną, medyczną i rehabilitacyjną. To również wsparcie materialne dostosowane do konkretnych potrzeb. Wykaz placówek, gdzie uchodźcy mogą otrzymać wsparcie znajduje się na stronie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.

Aby jak najszybciej reagować, stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą ośrodki pomocy, są w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości i lokalnymi władzami samorządowymi.

Bezpłatna pomoc prawna

Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwia cudzoziemcom, w tym uchodźcom wojennym z Ukrainy możliwość skorzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej pomocy w sprawach urzędowych. Nie jest konieczne uprzednie złożenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Informacje o tym wojewodowie otrzymali już pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę.

Z darmowej pomocy można skorzystać osobiście - jest ponad 1500 punktów nieodpłatnej pomocy w całej Polsce. Jeśli cudzoziemiec nie zna języka polskiego, może przyjść do punktu z tłumaczem albo wybrać punkt specjalistyczny, w którym pomoc udzielana jest po ukraińsku, rosyjsku lub angielsku. 

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało również informator o systemie nieodpłatnej pomocy w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Obecnie organizujemy  szkolenie specjalistyczne z pomocy prawnej dla cudzoziemców, w tym dla uchodźców wojennych. Informacje o działaniach Ministerstwa przekazywane są na bieżąco na stronie np.ms.gov.pl

Wsparcie dla samorządów

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, na terenach przygranicznych, gdzie jest udzielana pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pomoc ta obejmuje swoim zakresem zakup artykułów spożywczych, odzieży, środków higienicznych oraz innych niezbędnych artykułów potrzebnych do udzielenia schronienia.

Pomoc Służby Więziennej

Funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączyli się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową, współpracują z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi.

Organizowana jest również zbiórka sprzętu dla żołnierzy ukraińskich, np. latarek powerbanków i środków medycznych pierwszej pomocy: opatrunków, gazy, opasek uciskowych, plastrów, preparatów odkażających, bandaży, podstawowych leków.

Funkcjonariusze pomagają przy organizacji transportu uchodźców wojennych z Ukrainy i organizowaniu dla nich miejsc noclegowych. Wspólnie z wybranymi osadzonymi są kierowani do pomagania w sortowaniu zebranych artykułów, które są dostarczane do punktów zbiorczych i na granicę.

Wkład Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości jako jedna z pierwszych instytucji z głębi Polski przyjęła uchodźców, 110 osób zostało przewiezionych z przejścia granicznego w Zosinie. Wszystkim zapewniono nocleg, wyżywienie i pełna opiekę. Szkoła koordynuje w Kaliszu i okolicach zbiórkę i przewóz darów do powiatów wschodniej Lubelszczyzny, kierowanych także na Ukrainę.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}