W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie Ministerstwa Sprawiedliwości i miasta Radom w sprawie popularyzowania roli ławników

17.12.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości i władze Radomia zawarły porozumienie na rzecz popularyzowania wśród lokalnej społeczności funkcji i roli ławnika sądowego.

Porozumienie Ministerstwa Sprawiedliwości i miasta Radom w sprawie popularyzowania roli ławników

W imieniu resortu sprawiedliwości porozumienie podpisał Sekretarz Stanu Arkadiusz Myrcha, a w imieniu władz miasta dokument sygnował Prezydent Radomia Radosław Witkowski.

– Radom jako drugie miasto w Polsce po Gdańsku, przystępuje do porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości. Dokument, który dziś podpisujemy, stanie się realnym narzędziem wspierającym promocję instytucji ławnika w samorządach. Ławnik – to brzmi dumnie – podkreślił podczas wydarzenia (17 grudnia br.) wiceminister Arkadiusz Myrcha. – Z pełnym przekonaniem podkreślam, że w rękach ławników spoczywa rzeczywista władza sądzenia, a ich rola stanowi wypełnienie konstytucyjnego założenia o udziale obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Na mocy zawartego porozumienia ustalono również, że zostanie nawiązana współpraca z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby wzmocnić zaufanie publiczne do wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększyć udział obywateli w jego sprawowaniu. Miasto ma też m.in. promować wybory ławników oraz zajęcia z ławnikami w szkołach.

– Czujemy się zobowiązani, ale też zaszczyceni tym, że jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będzie wdrażało zapisy porozumienia. Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie i realizować zadania, które mają na celu promowanie pracy ławników. Mamy bowiem pełną świadomość konsekwencji, jakie rodzi ich brak, i jak to wpływa na pracę sądów. Chcemy zrobić wszystko, aby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w sposób właściwy – oświadczył prezydent Radosław Witkowski.

Artykuł 182 Konstytucji RP gwarantuje udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Ta ważna dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości misja jest realizowana właśnie przez ławników, dlatego tak ważną rolę w procesie wyboru oraz budowania wizerunku ławników odgrywają samorządy.

W czerwcu Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło akcję „Ławnik – to brzmi dumnie”, by zwrócić uwagę obywateli na to, jak istotna jest rola ławników w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju. Zależy nam, aby jak najwięcej gmin podjęło współpracę z ministerstwem – do czego zachęcamy władze wszystkich samorządów lokalnych.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}