Porozumienie Ministerstwa Sprawiedliwości z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
13.10.2021
Dziś (13 października br.) w obecności Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro nadzorujący więziennictwo wiceminister Michał Woś podpisał aneks do Porozumienia zawartego w 2018 r. między Ministerstwem Sprawiedliwości a NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Związek reprezentował przewodniczący Czesław Tuła.
Podpisane porozumienie ustala daty wprowadzenia rozwiązań oczekiwanych przez stronę społeczną i kończy akcję protestacyjną prowadzoną przez związkowców.
- Wsłuchujemy się w głosy strony społecznej i staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Po co szukać konfliktów, jeżeli można dojść do porozumienia – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.
Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła podziękował kierownictwu resortu za dialog i osiągnięte porozumienie.
– Służba Więzienna zawdzięcza ministrowi Zbigniewowi Ziobro pierwszą w historii III RP ustawę modernizacyjną. Twardo negocjujemy z ministerstwem, ale udaje nam się dojść do porozumienia. Służba pracowników i funkcjonariuszy więziennictwa jest trudna i wymagająca poświęceń, musi być solidnie wynagradzana – zaznaczył.
Podpisany dokument spełnia oczekiwania związku, by dodatek za wysługę lat oraz zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, były ustalane na tak samo korzystnych zasadach jak dla służb mundurowych podległych MSWiA. Zmiany mają zachęcić do jak najdłuższej pracy i służby.
W aneksie zapowiedziano również wspólne prace Ministerstwa Sprawiedliwości i związkowców nad przygotowaniem programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025.
Ministerstwo Sprawiedliwości
NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa