Posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych z udziałem wiceministra sprawiedliwości Krzysztofa Śmiszka
05.03.2024
Działania zapobiegające przemytowi migrantów, wzmocnienie systemu sądowego w walce z organizacjami przestępczymi oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób popełniających zbrodnie na terytorium Ukrainy były głównymi tematami formalnego Posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (Rady JHA), które odbyło się 4–5 marca br. w Brukseli. Polskę, w drugim dniu spotkania, reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.
Podczas obrad wiceminister Śmiszek przedstawił stanowisko Polski w odniesieniu do projektu dyrektywy w sprawie minimalnych zasad zapobiegania przemytowi migrantów. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost przestępczości transgranicznej. Jej zahamowanie wymaga przyjęcia nowych rozwiązań legislacyjnych oraz ścisłej współpracy pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Wiceminister Śmiszek podkreślił, że jakakolwiek działalność przestępcza związana z przemytem migrantów musi być kryminalizowana. Zaznaczył także, iż pomoc udzielana ze względów humanitarnych powinna zostać wyłączona z odpowiedzialności karnej.
Strona polska poparła również założenia Unijnego planu działania na rzecz zwalczania nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i przestępczości zorganizowanej. Wiceminister Śmiszek pozytywnie ocenił plany utworzenia sieci wyspecjalizowanych prokuratorów. Podkreślił, że priorytetem jest ustanowienie skutecznych mechanizmów odzyskiwania majątku pochodzącego z przestępstwa oraz sprawna wymiana elektronicznego materiału dowodowego.
Ważnym punktem obrad był także lunch roboczy Ministrów Sprawiedliwości z udziałem Prokuratora Generalnego Ukrainy Andrija Kostina oraz Prezesa Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust) Ladislava Hamrana. Obecni na spotkaniu ministrowie zaznaczyli, że wszystkie zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę muszą zostać rozliczone. Od samego początku wybuchu wojny napastniczej Polska angażuje się w pomoc Ukrainie, udzielając jej kompleksowego wsparcia na gruncie humanitarnym, politycznym i militarnym. Ponadto Polska ściśle współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Polscy śledczy dokumentują i zabezpieczają dowody rosyjskich zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy oraz ustalają wspólną strategię dochodzeniową i prokuratorską z międzynarodowymi organami ścigania.
Wiceminister Śmiszek odbył również spotkania z Sekretarzem Stanu w MS Norwegii Hansem-Petterem Aasenem oraz Ministrem ds. Prezydencji, Sprawiedliwości i Kontaktów z Parlamentem Hiszpanii Félixem Bolañosem Garcíą. Ministrowie poruszyli kwestię międzynarodowej współpracy sądowej oraz znaczenie skoordynowanych działań państw Europy w przeciwdziałaniu przestępczości zorganizowanej.
W obradach Rady JHA uczestniczą ministrowe państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów z obszaru Schengen. Biorą w nich udział także przedstawiciele instytucji oraz agencji UE (m.in. Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Europolu czy Frontexu). Regularne spotkania w ramach Rady JHA są kluczowe w odniesieniu do rozwoju współpracy międzynarodowej i wypracowaniu nowych rozwiązań, które służą obywatelom wszystkich państw należących do UE i będących w strefie Schengen.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości